Zurück

Jak vykouzlit zdravé, chutné a vyvážené svačiny pro děti

Školní rok se blíží do finále a rodiče malých školáků mají před sebou poslední měsíc příprav školních svačinek než vypuknou prázdniny. Ať už máte doma předškoláka, dítě školou povinné nebo jen hledáte inspiraci na odpolední snack - jste tu správně. Přinášíme tipy jak připravit svačinu tak, aby zasytila a zároveň dobře chutnala. Nabídneme i konkrétní recepty s sebou na výlet, na hřiště anebo na odpoledne s prarodiči. Je před námi dlouhé léto a hladem si ho přeci zkazit nenecháme. Tak hurá na to!


Na co myslet při přípravě zdravé svačiny?

Na sytost!

Příprava snacku, který dlouho nezasytí je ztráta času. Častým základem svačinek je pečivo - vybírejte nejlépe to celozrnné (pozor - to není to samé jako vícezrnné). Skvělou volbou je celozrnný kváskový chléb - díky kvásku pečivo tolik nenadýmá a není náročné na trávení. Semínka v chlebíku pak znamenají vlákninu navíc a bříško bude spokojené.  Myslete také na to, aby nechyběl zdroj proteinu - skvěle se hodí třeba luštěninové pomazánky nebo nakrájený tempeh. Kvůli velkému obsahu zdravých tuků je skvělý nápad přibalit i ořechy, případně při pečení nebo mazání použít ořechovou pomazánku, třeba tenhle BIO zázrak z kešu.

Na barvy!

Abychom tělu dopřáli všechny potřebné látky, stačí se řídit jednoduchým a zábavným pravidlem - během týdne sníst všechny barvy duhy. Ovoce, zeleninu a koření skládejte tak, aby byla jídla krásně barevná. Jak to může vypadat v praxi při přípravě snacku? Jednoduše - přibalte krabičku s nakrájenou okurkou, žlutou paprikou a cherry rajčátky, případně do jogurtu přihoďte mražené ostružiny, maliny nebo třeba mango.


Na rychlost!

Času máme všichni jen omezené množství a občas zkrátka není prostor na dlouhé kuchyňské přípravy. Mějte proto po ruce rychlé řešení, které udělá dobře bříšku a zažene hlad. Jednoznačným tipem je náš cocofír. Vybrat můžete mangový, sour cherry nebo natural. Stačí přihodit do batůžku a vyrazit za dobrodružstvím.


Tři tipy pro inspiraci

Obložený chlebík s fazolovou pomazánkou

Ingredience (na 4–6 porcí):
1 hrnek/plechovka vařených červených fazolí
1 větší cibule
1 menší stroužek česneku
1 lžička majoránky
2 lžíce olivového oleje
Primebiotic Coco Mayo dle chuti
• sůl

Dále budete potřebovat:
celozrnný kváskový chléb nebo bezlepkovou Wild Foccaciu BIO
zeleninu (rajčata, okurka, listová zelenina, klíčky)

POSTUP: Cibuli osmahneme a spolu se všemi ingrediencemi rozmixujeme do hladka. Pomazánku buď zabalíme do krabičky vedle nakrájeného celozrnného kváskového chleba a zeleninky nebo připravíme sendviče. Skvěle se místo chleba bude hodit rozpečená Wild Focaccia, zvlášť jestli máte v domácnosti bezlepkáře. A zbývá už jen ozdobit – hodit se budou třeba rajčata krájená na plátky a naklíčená řeřicha.

Kokosové muffiny s borůvkami

Ingredience (na 2 porce):
2 lžíce Kokosová mouka BIO
2 lžíce Kokosové mléko BIO
2 lžíce Kokosová pomazánka čokoládová BIO
2 lžíce mandlové mouky
1 špetka vanilky
1 hrst mražených borůvek Wild & Coco
1 lžička skořice
1 větší zralý banán
1 lžička jedlé sody


POSTUP: Borůvky necháme rozmrazit a okapat. Zralý banán rozmačkáme, všechny ingredience smícháme a vzniklé těsto plníme do formiček na muffiny, které jsme si vymazali kokosovým olejem. Pečeme v troubě po dobu 20–25 minut na 180 stupňů.


Puding nebo jogurt s ovocem

200 ml Kokosového mléka BIO
• 60 g amarantu
• ovoce dle chuti, např. mražené mango, ananas nebo jahody Wild & Coco

POSTUP: Amarant propláchneme a vaříme v mléce 20–30 minut dokud nedosáhne gelové konzistence. Dál se fantazii meze nekladou – přimícháme mražené mango, ananas nebo třeba jahody a přisladit můžeme banánem nebo lžičkou datlového sirupu. Pudink nachystáme do skleničky, kde na nás počká do rána v lednici.

Ještě jednodušší variantou a osvěžujícím tipem na horké léto je přichystat si do termosky na jídlo Primebiotic Cocoguard a přimíchat k němu mražené maliny nebo borůvky.

 

Inspiroval vás článek k vyzkoušení nových receptů? Na Instagramu se Vašimi svačinkami moc rádi pokocháme. Nezapomeňte označovat @wildandcoco, ať Vaši tvorbu můžeme sdílet s našimi sledujícími.

Chcete se dozvědět o zdravém dětském stravování víc? Přečtěte si článek o mikrobiomu v těhotenství a u malých miminek anebo článek o vlivu mikrobiomu na vývoj dětí a sdílejte ho se svými blízkými.