Zpět

Chaga, reishi, outkovka: slavné adaptogenní houby rostou i u nás!

Medicinální houby se v posledních letech těší stále větší oblibě. Málokdo však tuší, že spousta těchto houbových pokladů roste i u nás. Pojďme si ukázat tři nejznámější, říct si, proč se na jejich sběr vypravit a jak s nimi jednoduše obohatit jídlo. 

Proč sbírat medicinální houby?

Pokud o tom, že u nás rostou medicinální houby, slyšíte poprvé, možná vás bude zajímat, proč se vlastně do jejich hledání a sběru pustit:

  • Mají bohaté a vědecky ověřené účinky. Všechny posilují imunitu a působí jako antioxidanty. Jsou účinné proti virům, bakteriím i rakovině. 

  • Jsou adaptogenní, to znamená, že zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím např. při zranění, nemoci, tělesné i psychické únavě. 

  • Krom spousty výživově a medicinálně zajímavých látek obsahují vysoký podíl nestravitelné vlákniny, která je prospěšná pro náš mikrobiom. 

  • Při hledání a sběru hub trávíte mnohem více času venku a v pohybu, a to i v zimním měsících. Můžete to brát jako součást sebepéče, která dělá dobře na těle i na duši. 

  • Začnete si všímat drobných houbových detailů a postupných přírodních změn, díky tomu budete více v souladu s přirozenými rytmy.

  • Medicinální houby rozšíří váš sběračský repertoár, nechají vás nahlédnout do přírodní hojnosti a přinesou vám další střípky do mozaiky soběstačnosti. 

Denisa Šimlová

Tři nejznámější medicinální houby, které si můžete sami nasbírat 

Paleta místních hub s léčivými účinky je velmi široká. Na začátek jsem vybrala ty nejslavnější, které zároveň nejsou chráněné, abyste se na ně mohli bez obav vypravit:

Chaga (Inonotus obliquus)

Tuhle velmi slavnou houbu, česky rezavec šikmý, byste u nás určitě nečekali. Roste výhradně na břízách a vypadá jako černo-rezavý nádor. V lidovém léčitelství se využívá hlavně v Rusku a ve Skandinávii, a to na léčbu nádorů. Působí také jako antioxidant, proti zánětům, virům, bakteriím a houbám. Podporuje a reguluje imunitu, hladinu cukru, cholesterolu a kyseliny močové v krvi. Dokáže chránit játra a snižuje rychlost a vznik mutací, tedy změn genetických informací.

Lesklokorka (Ganoderma applanatum)

Pod názvem reishi se obvykle schovává leskokorka lesklá, která se už tisíce let využívá v tradiční čínské medicíně. Tuhle „houbu nesmrtelnosti“ u nás najdete jen výjimečně, zato její méně známou „sestru“, hnědou lesklokorku ploskou, hojně. Má podobné účinky jako reishi, určitě tedy stojí za to se na ni vypravit. Funguje proti virům, bakteriím i houbám, podporuje a reguluje imunitu. Má protirakovinné a antioxidační účinky, snižuje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Outkovka (Trametes versicolor)

Outkovka pestrá se snadno sbírá a roste štědře na spadených větvích a pařezech listnatých stromů. Můžete obdivovat její nekonečné barevné a tvarové proměny, svému „příjmení“ dělá rozhodně čest. Anglicky se jí přezdívá krocaní ocas, který svým tvarem a zdobením připomíná. 

Je známá z tradiční čínské medicíny a je jednou z nejvíce zkoumaných hub západní vědou. Dokáže regulovat a podporovat imunitu i regeneraci jater. Snižuje vedlejší účinky radioaktivního záření a chemoterapie. Účinkuje proti virům, plísním, bakteriím a nádorům.

Medicinální houby v českém lese

Adaptogenní houby v domácí lékárně i kuchyni

Krom čistě medicinálního použití, třeba na odvary, tinktury a extrakty, můžete s léčivými houbami mocně a přitom jednoduše obohacovat svá běžná jídla a nápoje. Jako prevence se hodí například do vývarů, polévek nebo likérů. Houbové prášky snadno schováte do smoothie či palačinkového a chlebového těsta. Když je přidáte do kávy nebo kakaa, získáte domácí adaptogenní nápoj, který je hodně populární v biohackerské komunitě.

Medicinální houby na vaření

Svět léčivých dřevokazných hub je nesmírně bohatý a jejich objevování často dobrodružné, o dost zajímavější než běžné houbaření. Navíc u nás, mimo čistě medicinálních druhů, najdete i spoustu jedlých a chutných, se kterými můžete krásně kouzlit v kuchyni. Pusťte léčivé houby do svého života, bohatě se vám za to odmění!


Autorka článku: Denisa Šimlová

Denisa Šimlová je vášnivá sběračka jedlých darů přírody a královna kvašení. Věří v opravdové domácí jídlo, přírodní hojnost a malé krůčky k soběstačnosti. Odstěhovala se s rodinou z rodné Prahy do staré roubenky na Kokořínsku, kde neustále zkoumá, co jedlého a léčivého u nás roste a jak to můžeme tradičními i moderní způsoby zpracovávat.

S radostí a nadšením o tom píše jako "Divoženka v kuchyni" a pořádá živé a online kurzy kvašení zeleniny, bylinek a ovoce a jedlé i léčivě houbové procházky.


Web: www.divozenkavkuchyni.cz
Instagram: www.instagram.com/divozenkavkuchyni
Facebook: www.facebook.com/divozenkavkuchyni
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgXtKbtAZvLcPJD1q5afZhg