Zpět

Jak se ráno aktivovat nejen jídlem

Jak souvisí ranní rituály a produkty Wild & Coco? Ti, kdo se zúčastnili prvního Secret eventu Wild & Coco, už ví. O své ranní tipy se tam podělil, kromě zakladatelů Wild & Coco Atreye a Kateřiny Rae, taky biohackerský mástr Libor Mattuš. Tím pojítkem je prevence deprese, špatné nálady, podpora imunity a v neposlední řadě pořádná porce sebelásky. Ať už jde o zalití se světlem po ránu, propojení s dechem, kouzlo úsměvu, kontakt s jiným člověkem, a nebo na první dobrou méně lákavé rituály, jako je třeba silový trénink nebo otužování. 

A co je nejlepší zakončení ranního rituálu? 

No přece miska Symbiotic Cocoguardu s ovocem, zasypaná Strawberry Quinoa Coconut Granolou a pořádnou lžičkou jemného čokoládového másla, které se rozplývá na jazyku, naší Kokosové pomazánky čokoládové BIO.

Záměrem je, abychom ke snídani měli přátelské bakterie, prebiotika a polyfenoly - ideálně pak v omega 3 mastných kyselinách. Polyfenoly jsou superpotravou pro bakterie a jsou hojně obsažené třeba v bio raw bobulích a v kokosové vodě. Tohle dohromady zažehne naše střevo do té míry, že v něm začnou vznikat endokanabinoidy, tedy něco podobného, jako dnes velmi vyhledávané suplementy CBD či CBG.

Je libo něco zeleného? Svou ranní misku si na Secret eventu si sestavil každý podle svého gusta. A mysleli jsme i na ty, kdo to rádi po ránu zelené.

High Vibe Green Smoothie ze základu z kokosového kefíru… a váš den může začít

Čas přípravy: 10 minut, náročnost 1

Postup

Vše dohladka rozmixujeme a vychutnáme si svou zaslouženou porci sebelásky v klidu a naplno. 

Je totiž důležité nejen to, co jíme, ale i v jakém rozpoložení to jíme 

Na setkání spřízněných duší Wild & Coco jsme se proto na snídaňové menu naladili zvukovou lázní tónů křišťálových misek doprovázenou zvukem zvonu z nedalekého Anežského kláštera. A taky hrnkem voňavého lehce pikantního Ceremoniálního kakaa Elimba, kterým lze elegantně nahradit ranní káva.

Zalít se světlem a studenou vodou

Atrey Rae vstává každý den v 5:25 a následující hodinu kombinuje vědomý stres s relaxací. A stihne toho opravdu hodně. A cože to je ten vědomý stres? Stres, na který se plně koncentrujeme a který je tak průpravou na stres během dne. Třeba jako studená sprcha.

Ještě na lačno Atrey zapije pár tablet Essential proteinu pro energii, jezdí na rotopedu s brýlemi Mindfold, případně si jde zaběhat, pak si dá relax a protažení, pozdravy slunci a uvolnění na jógové cihličce. Až potom přichází na řadu druhá část rituálu a tím je setkání  s jídlem a dalšími doplňky stravy.

S rituály začal Atrey před patnácti lety a za tu dobu si nejednou ověřil, že pokud má možnost spát alespoň šest hodin, pak se hodina ranního rituálu vyplatí daleko víc než hodina spánku navíc. Rozmačkaný, neprotažený, nevystresovanaý a neuvolněnný totiž člověk lehce podlehne venkovním vlivům a stane se obětí času. Ranní rituál jej naopak naladí do kreativního režimu tvůrce.

Mnoho módů ženy

Ranní rituály miluje i Kateřina Rae, ovšem vzhledem k mateřství a cykličnosti se její rituály často proměňují, posouvají nebo modifikují. Denní pozornost sama k sobě však pro emoční stabilitu potřebuje, ať se děje co se děje. I proto manželé Rae své děti vedou k tomu, aby jim, pokud možno, ráno dopřáli prostor. Aktuálně Kateřina své rituály přizpůsobuje tomu, zda v noci kojí a zda je běžný pracovní den či víkend.

Alfou a omegou je pro Kateřinu ranní sprcha, kde střídá teplou a studenou vodu a u toho vstřebává poselství snů. Po ránu taky cvičí jógu, medituje a nechává na sebe působit vibrace zvuků třeba právě z křišťálových mís. Někdy mají nicméně děti přednost a rituály musí počkat. 

V dobách, kdy Kateřina nekojí, má pro každou cyklickou fázi jiné rituály. V dynamické fázi běhá, když je kreativní, tak tančí a vykládá si karty, při kritické fázi se koncentruje na dech či bubnování, aby ze sebe uvolnila napětí. V poslední - menstruační fázi - jí pak pomáhají lehké cviky, koupel a protahování. 

Jak ale s rituály začít?

Náš první host Secret eventu Libor Mattuš, garant první katedry biohackingu v Česku a autor knihy Chladová terapie, doporučuje nastavit si cíle zejména realistické, aby se nám nestalo, že nový den začneme zklamáním.

„Je velmi důležité mít alespoň mikrorituál. Míň a málo je víc než nic,” říká Libor a podotýká, že rituál by měl být spíš než dlouhý, dlouhodobý. Další aktivity či větší časovou dotaci můžeme přidat vždy. Ne každý navíc zvládne návyk vybudovat přes noc a denně v něm pokračovat. I proto je dobré začít s něčím jednoduchým. Mysl a vůle je ráno oslabená, Libor tedy doporučuje předem si vše nalinkovat, ráno nad ničím nepřemýšlet, chovat se jako stroj a být nekompromisní.

Dýchání všechny chmury zahání

Dech je život. Dýchací technika na ráno by měla být aktivující. Libor doporučuje třeba přirozený nádech, rychlý, prudký a syčivý výdech. Pokud po nádechu zadržíme dech, dosáhneme větší aktivace, nádech je totiž aktivační. Naopak výdech nás spíš relaxuje a uspává. Tato technika stačí provést v pěti cyklech. I pár dechů stačí pro funkční nastavení organismu.

Chladová terapie nabije na celý den

Staré dobré otužování je Liborova specialita. Není zrovna nutné rovnou se potápět v ledovém jezeře, nicméně umýt si po ránu dlaně a obličej studenou vodou, může být dobrý základ. Vztah k chladu se totiž musí budovat dlouhodobě. Po čase lze třeba přejít ke studeným sprchám či si stoupnout do kbelíku s ledem. Chladová terapie je aktivační prožitek, aktivuje stresové hormony a pomáhá nám po ránu pořádně se nabudit, být aktivnější a lepší verzí sebe sama. A kromě toho má chladová terapie pozitivní dopad na imunitu.

Člověče, hýbej se

Aspoň mikrodávka ranního cvičení je potřeba. A pokud člověk pracuje v kanceláři, měl by pak i tam myslet na pohyb a občasnou změnu pozice. Třeba si na chvíli stoupnout s nohama rozkročenýma ne víc jak metr, špičky do stran a pomalu si znova sedat na židli. Když už skoro dosedneme, tak se zastavíme a se syčivým výdechem se vracím nahoru. Opět stačí pár kol, které zaberou jen pár sekund. Kvalita života se přitom dlouhodobě zvedá, prokrvuje se mozek, hladina testosteronu důležitá pro obě pohlaví se přestane snižovat, zlepší se nálada i hormonální rovnováha.

Doplňky, vyživí tě do buňky

Dát si po ránu dobrou výživu je základ dobrého dne. Ruku na srdce, dopřáváte si vše, co skutečně potřebujete? A znáte psyllium? Libor tuto vlákninu používá k pročištění střev. Po takové očistě se pak koloniím z Cocofiru daří osídlit střeva dobrými bakteriemi daleko snáz.

Ranní zahřátí, nic už tě nezklátí

Kurkumu a zázvor zná každý. Věděli jste však, že teplé odvary z těchto kořenů jsou ve střevě výborným pomocníkem v boji proti infekcím?  Avšak pozor! Libor nedoporučuje horký zázvorovo-kurkumový nápoj pít v blízkosti cvičení.

Ráno zalít se světlem a spojit se se zemí

Možná nepatříte mezi ty, kdo mohou ráno vyběhnout do trávy. Co však zkusit projít se po zemi bosky na přirozeném podkladu alespoň jednou týdně třeba někde na chalupě? Všechna ostatní rána pak nezapomeňte vyrazit ven co nejdřív po rozbřesku, alespoň na chvíli se zalít světlem. Nakopne vás to.

A to pořád není vše… Necítíte se nejlíp?

Libor Matuš má biohack na všechno. Pokud vám není nejlíp - usmívejte se. Existuje i jóga smíchu, smíchologie, a je dokázáno, že když se usmíváte, začnete se cítit líp. Klid na duši přináší také udělat si plán, napsat si na papír vše, čeho chcete v daném dnu dosáhnout, co vás těší a za co jste vděční. Obzvlášť pokud se necítíme ukotveni, pomáhá dostat myšlenky z hlavy na papír. A pokud jste na všechno sami, můžete se každé ráno, třeba jen virtuálně s někým spojit a vzájemně si popřát hezký den.

Tak co, zkusíte to taky? A co takhle vyzkoušet něco z obědového menu Secret Eventu?