V tomto článku se podíváme blíže na to, proč někteří lidé trpí různými chronickými symptomy jako například nadýmáním, bolestí hlavy, GIT problémy, rýmou, vyrážkou a další, a to i přesto, že eliminovali potenciální „spouštěče“ daných problémů ze svého jídelníčku.
Proč tomu tak je? V takových případech může být hlavní příčinou histaminová intolerance. Ta je totiž obtížněji detekovatelná a v současné době není stále úplně známým pojmem.
HISTAMIN a jeho role v organismu
Pro pochopení histaminové intolerance a jak k ní vlastně dochází, je nejprve důležité povědět si něco o histaminu jako takovém, který hraje v histaminové intoleranci zásadní roli.
Histamin je hormon a neurotransmiter produkovaný celou řadou buněk. Zejména však bílými krvinkami a nervovými buňkami. Tělo si vytváří svůj vlastní histamin, je to tedy látka pro tělo přirozená, zároveň jej ale také přijímáme z potravy. Nastává problém ve chvíli, kdy hladinu histaminu není tělo schopné správně regulovat a snižovat vlivem nějaké metabolické poruchy. Často se jedná o GIT poruchy nebo přímo problém s nízkou hladinou enzymu DAO, který histamin štěpí a eliminuje. Do hry vstupuje i alkohol či užívání léčiv.
Existuje celá řada látek, který dokáže pomáhat tělu histamin regulovat mimo zmíněný enzym DAO by se dala z přírodních zdrojů krom známějšího Vitamínu C zmínit i kopřiva, šišák bajkalský, quercetin, bromelain, kurkumin nebo speciální kmeny probiotických kultur.
Histamin vzniká z aminokyseliny histidinu a je velmi důležitou molekulou lidského organismu. Ovlivňuje totiž celé spektrum fyziologických funkcí tkání a buněk, a to prostřednictvím čtyř různých receptorů. Zapojuje se nejen do našeho imunitního systému a trávení, ale působí také v rámci centrální nervové soustavy jako neurotransmiter, který předává informace z celého těla do mozku, včetně mikrobiomu. V rámci trávicí soustavy je součástí žaludeční kyseliny, která pomáhá trávit potravu. V imunitním systému hraje roli jako spouštěč okamžité zánětlivé reakce. Můžete si ho tedy představit jako poslíčka, který při potenciálním nebezpečí zapne alarm a signalizuje tak imunitnímu systému, že je v blízkosti škodlivá/cizorodá látka.
HISTAMIN – mediátor neboli informační posel
Histamin je přirozeně tvořen specifickými imunitními buňkami, které se nachází na rozhraní organismu a vnějšího prostředí, tedy v kůži, plicích, gastrointestinálním (GIT) traktu a na nosní sliznici. Tato strategická poloha jim tak umožňuje rychle reagovat s vdechnutým či pozřeným antigenem (cizorodou látkou) a vyloučit mediátory zánětu – HISTAMIN a další látky. Tyto mediátory pak přivolávají ostatní buňky imunitního systému do místa zánětu a způsobují roztažení cév a zvýšení propustnosti cév, aby se mohly imunitní buňky dostat k místu zánětu co nejrychleji.
Jak to poznáte?
Vzpomeňte si na vosí nebo včelí bodnutí, při kterém dochází k mírnému otoku postiženého místa. Začervenání a otok způsobil právě histamin. U někoho je však produkce histaminu neadekvátní a takové bodnutí pak může vést ke spuštění silné alergické reakce. K potlačení zánětlivé reakce se používají známá antihistaminika (Zyrtec, Aerius a další), které poskytují rychlou úlevu od nepříjemných příznaků. Nejsou však léčebným prostředkem.
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE A JEJÍ VZNIK
Jakmile uvolněný histamin splní v organismu svou funkci, měl by být odbourán. Pokud ale nedochází k odbourávání histaminu a začne se v těle hromadit, nastává problém, který vede k histaminové intoleranci. Nejedná se tedy o alergii nebo přecitlivělost na histamin, ale o soubor nežádoucích reakcí v důsledku vysoké hladiny histaminu v organismu, která není dostatečně eliminována.
Tato nerovnováha je způsobena nedostatkem nebo sníženou aktivitou některého z enzymů způsobeného například GIT poruchami včetně zvýšené střevní propustnosti, střevních zánětů, SIBO, ale také léky a antibiotiky. Současně také příjem potravin s vysokým obsahem histaminu může vést u některých jedinců k rozvoji intolerance na histamin.
Právě potraviny s vysokým obsahem aminokyseliny histidinu, ze které histamin vzniká, představují u některých jedinců problém. Histidin je totiž přeměňován na histamin našimi střevními bakteriemi během fermentace ve střevech.
JAK POZNAT, ŽE SE JEDNÁ O HISTAMINOVOU INTOLERANCI?
Nadměrné množství histaminu se může prostřednictvím krve dostávat do střev, plic, kůži, mozku a celého kardiovaskulárního systému a způsobovat tak širokou škálu příznaků. Bohužel je poměrně obtížné detekovat, že příznaky způsobuje právě nadbytek histaminu, protože jsou podobné příznakům běžných sezónních nebo potravinových alergií jako jsou bolesti hlavy, rýma, vyrážka, či reflux. Obvykle však dominuje břišní diskomfort – bolesti břicha až křeče, nadýmání, průjmy, které také vedou k chybně diagnostikovanému syndromu dráždivého tračníku (IBS). Jedinec s histaminovou intolerancí může mít příznaky projevující se jednou či opakovaně, při konzumaci různých potravin, protože o projevech rozhoduje i samotné množství dané potraviny.
ČEMU SE VYHNOUT?
Při histaminové intoleranci se doporučuje terapeutická eliminační dieta spočívající v omezení potravin bohatých na histamin (zrající sýry, vše uzené a fermentované, avokádo, čokoláda, uzeniny, rajčata, alkohol a další), potravin uvolňující histamin (alkohol, banány, ananas, ořechy a další) či inhibující enzym DAO (alkohol, černý a zelený čaj, energetické nápoje), dokud není odhalena hlavní příčina histaminové intolerance. Důležitá je také čerstvost potravin, čerstvé potraviny totiž obsahují histaminu méně. Čím starší potraviny jsou, tím více histaminu obsahují, a to platí i u vařených jídel. Tedy jedinci s histaminovou intolerancí by vždy měli konzumovat jídlo čerstvé.
V současné době neexistuje žádný jasně průkazný test, který by potvrdil nebo vyvrátil diagnózu histaminové intolerance. Jako orientační biomarker se sleduje hladina DAO, nicméně u některých jedinců nemusí být test úplně průkazný. Navíc aktivita enzymu DAO se přirozeně mění (v průběhu dne a/nebo měsíce) a je tedy velmi individuální u každého jedince. Lze také zkusit konzumaci fermentovaných potravin s vysokým obsahem histaminu a pozorovat, zda dojde ke zhoršení příznaků. Možné je také podstoupit neinvazivní analýzu DNA, kdy jsou testovány 4 varianty genu AOC1 predisponující k histaminové intoleranci. Další možností je stanovení hladiny methylhistaminu (metabolit histaminu) v moči.
MOŽNOSTI LÉČBY HISTAMINOVÉ INTOLERANCE
Prvním klíčovým prvkem v léčbě histaminové intolerance je dieta s nízkým obsahem histaminu (čerstvé maso, ryby, nekynuté pečivo a další). Dále je u jedinců se střevním deficitem enzymu DAO doporučována jeho suplementace pro degradaci požitého histaminu. V akutních a klinicky závažnějších případech lze použít antihistaminika (nejlépe krátkodobě).
Současně je vhodná suplementace vitaminu C, mědi nebo vitaminu B6, které jsou důležité pro fungování enzymu DAO. Ukazuje se, že skvělým řešením v léčbě histaminové intolerance je také suplementace probiotickými mikroorganismy, které mohou modulovat mikrobiom a vést ke snížení produkce mikrobiálního enzymu L-histidinu dekarboxylázy. Předpokladem je tedy podávání kmenů, které neprodukují L-histidin dekarboxylázu, histamin či jsou schopné histamin odbourávat.
Skvělou zprávou je, že existuje na trhu náš naprosto jedinečný probiotický preparát Histabiotics. Obsahuje pečlivě vybrané probiotické kmeny, které neprodukují histamin a přirozeně regulují jeho tvorbu. Díky obsahu bakteriálních kmenů z rodiny Bifidobacterium a Lactobacillus pomáhají Histabiotics dlouhodobě regulovat hladinu histaminu ve střevech a přispívají také k jejich regeneraci. Tím fungují jako ideální podpůrný prostředek u syndromu propustného střeva a dalších GIT problémů, které mohou být důsledkem vzniku histaminové intolerance.
Pokud tedy máte podezření, že by Vaše dlouhodobé potíže, podobné výše uvedeným, mohly být způsobeny histaminovou intolerancí, zkuste nejdříve sledovat jednotlivé potraviny ve svém jídelníčku. Pozornost věnujte těm, které histamin obsahují či podporují jeho vznik. Jestli dojde k projevům či zhoršení příznaků „typických“ pro histaminovou intoleranci, určitě neváhejte vyzkoušet Histabiotics, které Vám pomohou ulevit od nepříjemných projevů nadbytku histaminu.
Týká se vás histaminová intolerance? A jaká je vaše zkušenost s její léčbou? Podělte se s námi na luciestancova@wildandcoco.com
Reference:
Histamine intolerance and dietary management: A complete review, I. San Mauro Martin, S. Brachero, E. Garicano Vilar, Allergologia et Immunopathologia, Volume 44, Issue 5, September–October 2016, Pages 475-483, https://doi.org/10.1016/j.aller.2016.04.015
Histamine Intolerance – The More We Know the Less We Know_A Review, M. Hrubisko, R. Danis, M. Huorka, M. Wawruch, Nutrients 2021, 13, 2228. https://doi.org/10.3390/nu13072228
The taxonomic distribution of histaminesecreting bacteria in the human gut microbiome, Z. Mou, Y. Yang, A. B. Hall and X. Jiang, Mou et al. BMC Genomics (2021) 22:695, https://doi.org/10.1186/s12864-021-08004-3