Zpět

Krásná pokožka a střevní mikrobiom: jak spolu souvisí?

Kondice pleti a pokožky jsou odrazem našeho vnitřního světa. Krása uvnitř a krása na povrchu spolu velmi úzce souvisí nejen v rovině duševní, ale také fyzické. Každá žena touží po kráse, chce být spokojená se svým vzhledem a sama se sebou, často však v dnešním hektickém světě řeší pouze tu povrchní krásu a nevěnuje pozornost mnohem důležitějšímu aspektu - vnitřnímu zdraví.

A proč je to tak důležité?

Pokožka a její vzhled jsou definovány nejen tím, jak se o ni staráme zvenku, ale také tím, jak o své tělo pečujeme vnitřně. Abychom měli zdravě vypadající pokožku, musíme zářit nejdříve uvnitř. Náš celkový životní styl (strava, spánek, stres, pitný režim), genetické faktory, ale také prostředí, ve kterém žijeme a kým nebo čím se obklopujeme, ovlivňuje metabolické pochody v našem těle negativním i pozitivním směrem, a stejně tak se odráží i na stavu naší pokožky.

TEN MIKROBIOM

Velkou a zásadní roli v tomto směru hraje i náš střevní mikrobiom, který, jak už víme, se významně podílí na budování pevného zdraví. Představuje komplexní jednotku ovlivňující řadu procesů v těle včetně těch, které jsou spojeny se zdravím pokožky. Tedy nejen střeva a jejich kondice, ale také to, jaké střevní osídlení v nich převažuje, má kontrolu nad stavem pokožky. Kůže je tedy takový pomocný barometr, který nám říká, co se děje uvnitř našeho střeva. Nejen poruchy trávicího traktu, ale také střevní dysbióza jsou spojeny s kožními projevy.

NEZAPOMÍNEJTE NA ZÁNĚT! HLAVNÍ UKAZATEL TOHO, ŽE JE NĚCO V NEPOŘÁDKU…

Nezdravý vzhled pokožky či různé kožní problémy jako akné či ekzémy jsou známkou toho, že zdraví střev není v plné síle a v těle dochází pravděpodobně k zánětlivým stavům. Zdraví střev a zánětlivost hrají totiž společně v kondici pokožky velmi zásadní roli.

Zánětlivá reakce je přirozenou a prospěšnou reakcí těla, bez které by docházelo k postupnému poškozování našich tkání a orgánů. Akutní zánět je tedy potřebnou a ochrannou reakcí organismu při setkání s cizorodými látkami. Pokud ale akutní zánět přetrvává a není organismem správně vyléčen a ukončen, dochází k problémům, které se mohou později projevovat různými obtížemi. V tomto směru pak mluvíme o chronickém zánětu. Ten v těle přetrvává a negativně ovlivňuje celý organismus, který je tak udržován v „nemocném“ stavu. 

Protože zhruba 70 % našeho imunitního systému se nachází ve střevech, je tedy zánětlivá odpověď z velké části regulována právě zde. Vliv střevního mikrobiomu na imunitní systém hostitele je obrovský. 

 

atrey a katerina cocofir

Pokud je navíc naše imunita neustále stimulována nevhodnou stravou (např. alergen v potravině) či jinými faktory, které jsou pro náš organismus zatěžující, dochází ke spouštění zánětlivé reakce v reakci na eliminaci dané látky. To z dlouhodobého hlediska vede k narušování střevních buněk a spojů mezi nimi a k propustnosti střeva. Díky tomu se látky ze střeva – toxiny, metabolity bakterií, odpadní látky dostávají do krve a kolují v organismu. Ty pak přechází do tkání v celém těle a způsobují chronický zánět. 

Proto dlouhodobá konzumace špatné stravy a nezdravý životní styl narušuje nejen naše střeva, ale také mikrobiom. Přátelské bakterie nedostávají potřebné živiny a umírají a přemnožují se zdraví neprospěšné bakterie. Všechny tyto faktory se nám v konečném důsledku projeví nějakým zdravotním výkyvem od únavy, bolestí hlavy, kožními problémy či spuštěním onemocnění.

Náš organismus s námi neustále interaguje a pokud je v našem těle něco v nepořádku, naznačuje nám danou nerovnováhu postupnými „signály“. Mezi typické kožní problémy, které mohou signalizovat základní střevní nerovnováhu, patří vyrážka, pupínky, akné, zarudnutí, suchost a/nebo zánět kůže, která může vypadat unaveně a má tendenci rychleji stárnout. Je tedy potřeba vnímat nás samotné, naše tělo a pečovat o něj, jak nejlépe umíme. 

Hippokrates, takřečený otec medicíny, již v letech 460–370 před Kristem, řekl: „Všechny nemoci začínají ve střevech“. A měl pravdu!

ZDRAVÝ MIKROBIOM, ZDRAVÁ POKOŽKA

Ukazuje se, že střevní mikrobiom ovlivňuje také kožní mikrobiom, a to prostřednictvím mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty vznikají fermentací vlákniny střevními bakteriemi a určují zastoupení určitých bakteriálních druhů v rámci kožního mikrobiomu a ovlivňují tak kožní imunitní obranné mechanismy. Proto je důležitý zvýšený příjem vlákniny, která kromě toho, že funguje jako prebiotikum pro přátelské bakterie, také podporuje motilitu střev, zvyšuje vstřebávání vody a pomáhá střeva čistit. 

Je to vlastně naprosto jednoduché: pokud budeme pečovat o svůj mikrobiom a eliminujeme faktory zatěžující náš organismus, postupně se dostaví i vedlejší „bonusový“ efekt v podobě zdravé pokožky. Je třeba říci, že cesta od nezdravé a problematické pleti k té zářící může být běh na dlouhou trať, protože v těle musí nejdříve dojít k eliminaci zánětu, zklidnění imunitního systému, regeneraci a zaléčení střev a obnově zdraví mikrobiomu. U každého tato cesta trvá jinak dlouho a je spojena s odlišnými individualizovanými opatřeními (změna stravy, eliminace některých potravin atd.). 

Krasna pokozka a strevni mikrobiom

Současně je třeba zohlednit také stres management, relaxaci a dostatečný spánek. Rovnováha a klid naší duše a mysli představují další významný pilíř, který má vliv na naše zdraví včetně pokožky. Proto pro dosažení kýženého efektu zdravé a zářící pleti musíme pohlížet na naše tělo komplexně a neopomíjet i tyto faktory.

CO VÍCE MŮŽU PRO SVŮJ MIKROBIOM UDĚLAT?

Celý proces ale můžete urychlit a podpořit konzumací těch správných fermentovaných produktů a suplementací. V tomto směru rozhodně nesáhnete vedle, když pro podporu svého mikrobiomu zařadíte Probiotika Superhuman, které jsou ve svém složení naprosto unikátní. Obsahují 28 bakteriálních kmenů, které podporují střevní stěnu i celkové fungování mikrobiomu, a prebiotickou vlákninu, která zajišťuje, aby se bakterie dostaly do střev. Vláknina galaktomanan v našich fermentovaných produktech navíc pomáhá chránit přátelské bakterie před kyselým prostředím v žaludku.

Možná budete překvapeni, ale příznivé účinky některých střevních bakterií na zdraví a vzhled pokožky byly prokázány v mnoha studiích i v souvislosti s  podporou hydratace pokožky. Skvělou zprávou je, že přesně tyto přátelské bakterie, a ještě mnohem více je obsaženo v našich fermentovaných produktech. Vyzkoušet můžete nejen osvěžující Symbiotic Cocofir v různých příchutích, ale také lahodné jogurty z řady Primebiotic Cocoguard či Symbiotic Cocoguard.

 

Pokud vaše pokožka není v dobré kondici, je podrážděná, zanícená nebo začervenalá, je vysoká pravděpodobnost, že ve střevech dochází k nerovnováze. Pamatujte, že neexistuje žádný univerzální přístup a žádný „dokonalý“ probiotický profil, který by zaručeně fungoval pro každého. Nejlepší věc, kterou můžete pro své zdraví udělat, je jíst vyváženou stravu a fermentované potraviny bohaté na probiotika s rozmanitým zastoupením různých druhů a kmenů.

Díky tomu podpoříte svůj mikrobiom a zdraví střev a tím i zářivou pokožku. Současně nezapomínejte na pitný režim, kvalitní spánek, pravidelnou fyzickou aktivitu a stres management, které hrají ve zdraví pokožky také velmi zásadní roli.

Tip na konec:  

Vyzkoušejte domácí kokosovo-kávový peeling. Najemno namletá kávová zrnka promíchejte se 100 ml Cocofiru a nanesete na pleť či celé tělo. Krouživými pohyby promasírujte pokožku, nechte působit 10 minut a poté opláchněte. Odstraníte tak odumřelé kožní buňky, dodáte pokožce potřebné nutrienty a podpoříte kožní mikrobiom. 

Reference:

  1. Young B. L., Eun J. B., Hei S. K., Potential Role of the Microbiome in Acne:A Comprehensive Review, J. Clin. Med. 2019, 8, 987; doi:10.3390/jcm8070987
  2. Salem I. Ramser A., Isham N., Ghannoum M. A.,The Gut Microbiome as a Major Regulator of the Gut-Skin Axis, Front. Microbiol., 10 July 2018, https://doi.org/10.3389/fmicb.2018.01459
  3. Pessemier B., Grine L., Debaere M., Maes A., Paetzold B., Callewaert Ch., Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions, Microorganisms 2021, 9, 353. https://doi.org/10.3390/microorganisms9020353
  4. Třebichavský I., Vznik a ukončení zánětu, ŽIVA 1/2017
  5. Ellis R.S, Nguyen M., Vaughn A. R., Notay M., Burney W. A., Sandhu S., Sivamani R. K, The Skin and Gut Microbiome and Its Role in Common Dermatologic Conditions, Microorganisms 2019, 7, 550; doi:10.3390/microorganisms7110550