Zpět

Jarní WILD VÝZVA je opět tady!

Stejně jako loni, i letos jsme si pro vás připravili speciální jarní očistu. Zahrnuje základní praktiky detoxu, vylepšené o návrhy zdravých potravin – ovoce a zeleniny, které rozhodně stojí za to zařadit do jídelníčku. Chceme totiž, aby pro vás očista byla více barevná a naučila vás třeba i novým chutím.

Výzva je 14denní, tedy vám představíme celkem 14 plodin a nabídneme i inspiraci v podobě receptu, kde konkrétní potravinu můžete využít. Pravidlem je každý den během těchto 14 dnů využít vždy jednu ze surovin tak, abyste za celou výzvu vyzkoušeli všech 14 druhů ovoce a zeleniny.

Samozřejmě kreativitě se meze nekladou. Podělit se s námi můžete i o své výtvory na našem Instagramu @wildandcoco. Budeme moc rádi, pokud nám pošlete fotku nebo nás u svého příspěvku označíte a přidáte hashtag #wildvyzva. Zároveň nám můžete psát i tipy, jaké praktiky zařazujete do svého každodenního rituálu vy. Těšíme se na vaše zprávy a příspěvky!

Jdeme na to? Níže najdete doporučení pro následujících 7 dní.

 

ZÁKLADNÍ PRAKTIKY OČISTY


Správné dýchání

Dýchání je základem našeho života, pojďme mu věnovat více pozornosti! Zaměřme se hlavně na jednu věc, a to nadechovat se i vydechovat nosem. Takové dýchání je totiž mnohem zdravější než dýchání pusou (1). Dýchání nosem filtruje, zvlhčuje a zahřívá vzduch, který nám vstupuje do těla. Pomáhá předcházet nachlazení a respiračním onemocněním, či alergickým reakcím, může pomoci i proti chrápání (1). Pokud vám v dýchání brání například ucpaný nos, zkuste začít s technikou jógy zvanou nádí šódána, která střídá dýchání levou a pravou nosní dírkou a má vliv na zlepšení průchodnosti dýchacích cest.

Power breathing, technika šampionů

Power breathing je jednoduché dechové cvičení, které proslavil holandský sportovec Wim Hof, nazývaný jako ledový muž. Spočívá v několika sériích hlubokého dýchání. Power breathing je důležité dělat správným způsobem, aby byl účinný. Proto bude nejlepší, pokud se jej naučíte přímo od Wima Hofa v tomto instruktážním videu ZDE.

POZOR! Pokud trpíte zdravotními obtížemi, jako abnormální krevní tlak, kardiovaskulární problémy, psychické onemocnění, cukrovka, rakovina nebo onemocnění dýchací soustavy, konzultujte toto cvičení se svým lékařem.


Kvalitní spánek

Spánek má pro naše zdraví výsadní postavení, spoustu z nás na to ale hřeší. Jít včas spát a dobře si odpočinout je obzvlášť důležité pro celkovou regeneraci a detoxikaci organismu. Zároveň během spánku sníme, což nám může poskytnout pohled do našeho nitra. Pokud svému tělu nedopřáváme pravidelně kvalitní noční odpočinek, zhoršují se především naše kognitivní funkce (2). Se spánkovou deprivací je spojováno například téměř 20% všech vážných dopravních nehod (3).

Mějte to na paměti a místo večerního koukání na televizi nebo surfování na internetu jděte spát dříve, abyste si dopřáli alespoň 7 hodin spánku.

Pokud je to možné, odstraňte zároveň z ložnice elektronická zařízení, jako je počítač nebo mobilní telefon. Vaše tělo i mysl vám poděkuj. Odměnou bude lepší schopnost soustředění, sníží se i vaše náladovost a náchylnost ke stresu. Zároveň tím posílíte svůj imunitní systém (4)!

Otužování, cesta k síle

Otužování je vysoce prospěšné, musí být však prováděno bezpečně a v souladu s potřebami našeho těla. Pokud s otužováním nemáte zkušenosti, začněte raději velmi pozvolna. Ideální je pro tyto účely vlažná sprcha, kterou budete postupem času ochlazovat. První dny můžete vlažnou vodu zařadit při běžném sprchování s teplou vodou a postačí pár vteřin. Postupně můžete čas protahovat a vodu ochlazovat. Vždy však plně naslouchejte svému tělu. Věříme, že pozitiva otužování brzy pocítíte na vlastní kůži.

POZOR! Pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže, konzultujte otužování se svým lékařem.

A teď už pojďte omrknout 7 druhů plodin pro tento týden!



Durian

Král exotického ovoce s nejvýraznějším aroma na světě. Dělí národ na ty, co ho kvůli své vůni nesnáší, a na ty, kteří ho kvůli své chuti milují. 

Toto ovoce s ostnatým vzhledem váží až několik kilogramů. Svůj domov má v Indonésii, Malajsii a Borneu, největším exportérem je Thajsko. V jeho vůni nehledejte ovocné tóny. Někdo ji přirovnává spíše k vůni vyzrálého sladkého sýra či česneku, dužina však chutná velmi lahodně po hořkých mandlích a vanilce – díky svému obsahu tuku má konzistenci spíše jako krémový pudink. 

Durian je bohatý na flavonoidy, vitamín C a karoteny. Ze studií vyplývá, že pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu (5).

Problémem je u nás především jeho dostupnost v dobré kvalitě, tedy ve zralé podobě. Správně vyzrálý ho v Evropě seženete spíše ve zmraženém stavu, ale ani to se nemusí projevit na chuti.

Než se tedy přidáte na stranu milovníků či odpůrců, doporučuji nejdřív ochutnat. Věřím, že se zamilujete i vy. Vyzkoušejte ten náš, třeba v podobě tohoto receptu na vegan straciatella zmrzlinu.

Jen pozor – vyhněte se při konzumaci durianu pití alkoholu. Durian totiž inhibuje enzym, díky kterému se alkohol odbourává, a to až ze 70% (6).

Ananas

Toto exotické ovoce je velmi oblíbené. Je velmi chutné a zároveň má jeho konzumace pozitivní vliv na naše zdraví. Pomáhá zlepšit prokrvení, snižuje krevní tlak, brání srážení krve, likviduje bakterie vyvolávající průjmy, či působí protizánětlivě (7).

Výživově je ceněn především kvůli obsahu bromelainu – enzymu, který pomáhá štěpit bílkoviny a tím usnadňovat trávení. Ukazuje se, že bromelain má též protinádorové působení (7).

Zavedením ananasu do jídelníčku proto potěšíte nejen své chuťové buňky, ale podpoříte i své zdraví. Vychutnejte si třeba náš mini ananas v prémiové kvalitě. Jeho dužina je výrazně sladší a jemnější než u klasicky známé velké odrůdy. Použijte ho třeba k přípravě ananasového chlebíku anebo s ním vytvořte lahodné smoothie.

Černý rybíz

Král mezi rybízy. Čím tmavší totiž barva tohoto ovoce, tím více hodnotných látek. Černý rybíz je  vydatným zdrojem vitamínu C, betakarotenu a hořčíku. Obsahuje též vysokou koncentraci antioxidantu epigallokatechinu, který spolu s obsaženým barvivem proantokyanidinem snižuje záněty v plicní tkáni (8).

Než začne jeho sezóna, zkuste ten z našeho sortimentu třeba v podobě řezů s rybízem.


Mango

Je jedním z nejchutnějších exotických druhů ovoce. Zajímavostí je, že je příbuzný s kešu a pistáciemi - řadí se totiž do stejné čeledi ledvinovníkovitých. Když se manga sklízí, většinou ještě nejsou zralá ke konzumaci. Mango pak totiž putuje do celého světa a úplně dozrálé by transport nevydrželo. Proto je v našich končinách lepší konzumovat ho v podobě sušené anebo mražené - třeba z našeho sortimentu. Mango obsahuje významné množství antioxidantů, zejména mangiferinu, které chrání buňky před oxidačním stresem a řadou degenerativních onemocnění (9).

Z našich receptů doporučujeme vyzkoušet mangové tartaletky, mango sticky rice nebo mangovou ovesnou kaši.


Pak choi

Setkáte se také s názvy pak čoj, bok čoj nebo bok choi. Říká se mu též čínské zelí (tento název se často nesprávně přiřazuje známějšímu zelí pekingskému). Hojně se využívá v asijské kuchyni pro svou všestrannost. Lahodný je syrový i krátce tepelně upravený. Pochází ze stejné rodiny jako jiné zelí, či brokolice, květák, ředkvičky a další, tedy do čeledi brukvovité. Zelenina z této skupiny je ceněna především pro svůj obsah glukosinolátů. Jedná se o látky, které jsou intenzivně zkoumány pro svůj protizánětlivý a protinádorový efekt (10). Zařaďte proto i vy pak choi pravidelně do svého jídelníčku. Vychutnejte si ho třeba v asijském sezamovém tofu s pak choi.


Řapíkatý celer 

Známější je u nás jeho brácha celer bulvový, ale čím dál větší oblibu získává už dnes i celer řapíkatý. Je vynikající krátce orestovný i vařený. V pokrmech vyniká též syrový, přidat ho v této podobě můžete do salátů nebo třeba jen nakrájet na hranolky a chroupat s dipem. Zajímavá je tato zelenina i ze zdravotního hlediska. Má dezinfekční účinky, čistí především ledviny (11). K tomu se používá hlavně kúra složená z pití celerové šťávy. Řapíkatý celer vykazuje i pozitivní efekt při léčbě tzv. metabolického syndromu (který je spojen s vysokou hladinou LDL cholesterolu a cukru v krvi, vysokým krevním tlakem a obezitou) (12). Ochutnat ho můžete v detoxikačním smoothie s řapíkovým celerem.

Batáty 

Batáty neboli také sladké brambory. S bramborami ale nemají nic společného, botanicky nejsou vůbec  příbuzné. Jedná se o kořenové hlízy z rostliny povijnice batátová, původem ze Střední a Jižní Ameriky.

Sladkou chuť mají batáty díky obsahu glukózy, fruktózy a sacharózy. Jsou jedním z nejlepších zdrojů sacharidů a mají schopnost pozvolného a rovnoměrného uvolňování živin (13). Jsou poměrně málo kalorické a vhodné pro redukční diety. Svou barvu získávají díky vysokému množství betakarotenu, který je provitaminem vitaminů A (13). Mají též antioxidační vlastnosti, působí v organismu protizánětlivě (14).

Vychutnejte si sladké brambory třeba v podobě Mayo salátu s batátovými hranolky a grilovaným tempehem.

 

To je pro tento týden vše. Jdete do toho s námi? Máme velkou radost. Pokud se budete chtít podělit o svůj vlastní recept nebo tip na dobrý návyk, napište nám na našem Instagramu @wildandcoco nebo nás označte a přidejte hashtag #wildvyzva!

Máte nějaké dotazy nebo připomínky k výzvě? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu lada@wildandcoco.com.


(1) Allen R., 2015, Nursing in General Practice: The health benefits of nose breathing (online) [cit. 2021.02.28].
(2) Colten R. H. et Altevogt M. B., 2006, Institute of Medicine (US) Committee on Sleep Medicine and Research: Sleep Disorders and Sleep Deprivation [cit. 2021.02.28].
(3) Connor J. et al., 2002, The BMJ: Driver sleepiness and risk of serious injury to car occupants: population based case control study  [cit. 2021.02.28].
(4) National Health Service UK: Why Lack of Sleep Is Bad for Your Health  [cit. 2021.02.28].
(5) A Aziz NA, Mhd Jalil AM. Bioactive Compounds, Nutritional Value, and Potential Health Benefits of Indigenous Durian (
Durio Zibethinus Murr.): A Review. Foods. 2019;8(3):96. Published 2019 Mar 13. doi:10.3390/foods8030096
(6) John S. Maninang, Ma. Concepcion C. Lizada, Hiroshi Gemma.Inhibition of aldehyde dehydrogenase enzyme by Durian (Durio zibethinus Murray) fruit extract, Food Chemistry, Volume 117, Issue 2, 2009, 352-355, ISSN 0308-8146.
(7) Steven J. Taussig, Stanley Batkin. Bromelain, the enzyme complex of pineapple (Ananas comosus) and its clinical application. An update, Journal of Ethnopharmacology, Volume 22, Issue 2, 1988, 191-203,ISSN 0378-8741
(8) Nyanhanda T, Gould EM, McGhie T, Shaw OM, Harper JL, Hurst RD. Blackcurrant cultivar polyphenolic extracts suppress CCL26 secretion from alveolar epithelial cells. Food Funct. 2014 Apr;5(4):671-7. doi: 10.1039/c3fo60568j. PMID: 24526266.
 
(9) Masibo M, He Q. Major Mango Polyphenols and Their Potential Significance to Human Health. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2008 Oct;7(4):309-319. doi: 10.1111/j.1541-4337.2008.00047.x. PMID: 33467788.
(10) Lippmann D, Lehmann C, Florian S, Barknowitz G, Haack M, Mewis I, Wiesner M, Schreiner M, Glatt H, Brigelius-Flohé R, Kipp AP. Glucosinolates from pak choi and broccoli induce enzymes and inhibit inflammation and colon cancer differently. Food Funct. 2014 Jun;5(6):1073-81. doi: 10.1039/c3fo60676g. Epub 2014 Apr 9. PMID: 24714741.
(11) Stiani SN, Syahidah FM, Fikriani H, Subarnas A, Rusdiana T. Anticalculi Activity of Apigenin and Celery (Apium graveolens L.) Extract in Rats Induced by Ethylene Glycol-Ammonium Chloride. J Pharm Bioallied Sci. 2019 Dec;11(Suppl 4):S556-S561. doi: 10.4103/jpbs.JPBS_202_19. Epub 2019 Dec 30. PMID: 32148363; PMCID: PMC7020841.
(12) Hedayati N, Bemani Naeini M, Mohammadinejad A, Mohajeri SA. Beneficial effects of celery (Apium graveolens) on metabolic syndrome: A review of the existing evidences. Phytother Res. 2019 Dec;33(12):3040-3053. doi: 10.1002/ptr.6492. Epub 2019 Aug 29. PMID: 31464016.
(13) Bovell-Benjamin AC. Sweet potato: a review of its past, present, and future role in human nutrition. Adv Food Nutr Res. 2007;52:1-59. doi: 10.1016/S1043-4526(06)52001-7. PMID: 17425943.
(14) Mohanraj R, Sivasankar S. Sweet potato (Ipomoea batatas [L.] Lam)--a valuable medicinal food: a review. J Med Food. 2014 Jul;17(7):733-41. doi: 10.1089/jmf.2013.2818. Epub 2014 Jun 12. PMID: 24921903.