Zpět

Důležitost střevního mikrobiomu u malých dětí

STŘEVNÍ MIKROBIOM V TĚHOTENSTVÍ

Děti v bříšku těhotné ženy zatím žádný svůj vlastní mikrobiom nemají. Pro ně je důležité bakteriální osídlení střev maminky.

V těhotenství se složení mikrobiomu může zásadně změnit z důvodu odlišného hormonálního působení. Vlivem toho někdy dochází k břišnímu diskomfortu, proto je nutné o střevní bakterie v tomto období obzvlášť pečovat.

HORMONÁLNÍ ZMĚNY V TĚHOTENSTVÍ JSOU ČASTO PŘÍČINOU ZVLÁŠTNÍCH CHUTÍ

Změna střevní mikroflóry může stát v těhotenství i za tím, proč mnohé nastávající maminky trápí různé zvláštní chutě – o tom, na co nás honí mlsná, totiž nerozhodujeme my sami, ale právě náš mikrobiom. A často je to začarovaný kruh. Nezdravé jídlo podpoří nezdravé střevní prostředí a tím nezdravé bakteriální osídlení.

Proto je třeba jíst zdravě, ale zároveň uspokojit všechny chutě, aby maminka neměla tendenci sahat po něčem nezdravém. K tomu se perfektně hodí naše funkční kokosové potraviny. Jsou fermentované, tudíž dobře stravitelné, obsahují velké množství přátelských bakterií a také jedinečnou vlákninu galaktomanan, na které si náš mikrobiom obzvlášť pochutná. Naše kokosové dobroty jsou navíc lahodné, takže si pochutná i nastávající maminka. Pomůžou uspokojit chuť na kyselé i sladké (například náš Cocofir a jeho mangová nebo višňová varianta), nebo můžete naopak sáhnout po výrobcích chuťově jemnějších, jako je třeba Natural Primebiotic Cocoguard.

Mít v bříšku jako v pokojíčku je důležité i pro dobrou náladu. Psychická pohoda maminky přímo ovlivňuje i psychickou pohodu miminka a tím jeho zdravý vývoj.

NEJSME TÍM, CO JÍME, ALE TÍM, CO VSTŘEBÁME

Přátelský střevní mikrobiom pomáhá též udržovat zdravou střevní sliznici. Tím je docíleno toho, že střevo je propustné pouze pro správné složky potravy. Díky tomu se všechny živiny ze stravy vstřebávají do krve v optimální podobě i množství, což vede k ideálnímu vyživení ženy i jejího dítěte.

STŘEVNÍ OSÍDLENÍ MIMINKA PO NAROZENÍ

Při narození miminka dochází k prvnímu bakteriálnímu osídlení jeho sliznic. A „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Jinak řečeno, s jakým bakteriálním spektrem se dítě potká nejdříve, to se usídlí i v jeho těle.

Toto je jedním ze základních benefitů vaginálních porodů. Při narození se tak tělíčko novorozence setká jako první s mikrobiomem ženy.

Ale ani u porodů císařským řezem není vše ztraceno. V současnosti se v některých porodnicích přistupuje k tomu, že je novorozenec co nejdříve po vyjmutí z dělohy potřen vaginálním sekretem rodičky. Tento jednoduchý krok je efektivním řešením toho, aby došlo ke kontaktu neosídlených sliznic dítěte mikrobiomen matky.

SOUVISLOST MEZI MATEŘSKÝM MLÉKEM A MIKROBIOMEM

Mikrobiom miminka je dále ovlivňován při kojení. Mateřské mléko je totiž nejen nejlepším zdrojem výživy, ale je i bohaté na řadu bakteriálních kmenů, které osidlují střevní sliznici dítěte.

Růst přátelských  bakterií ve střevech dítěte je navíc podporován dalšími složkami obsaženými v mléce (tzv. prebiotickými oligosacharidy). Proto je mateřské mléko tak komplexní živinou.

JAK SI BAKTERIE NAJDOU CESTU DO MATEŘSKÉHO MLÉKA?

Mechanismus, jak se bakterie dostávají do mateřského mléka, je vysvětlován tzv. „enteromamární cestou“, což znamená, že bakterie přítomné ve střevě matky procházejí přes střevní sliznici a jsou transportovány do mléčné žlázy1.

Je dobré proto zařadit do stravy fermentované výrobky a doplňovat díky nim střevní bakterie různých kmenů. Skvěle se hodí i naše produkty řady Symbiotic, protože obsahují širokou rozmanitost bakteriálních kmenů, a to v dostatečném množství.

Opravdu tedy platí, že nejdůležitější pro správný vývoj dítěte je spokojená maminka. Proto, pokud zrovna vás se toto zmiňované období týká, nezapomínejte na sebe a pečlivě hýčkejte sebe i své střevní parťáky. Pro své miminko tak děláte to nejlepší.

MIKROBIOM ROSTE S DĚTMI

Péče o zdravou střevní flóru nikdy nekončí. V dětství ale můžeme získat skvělý základ a také dobré návyky. Naše fermentované kokosové produkty jsou ideální možností, jak přirozeně tyto funkční potraviny zavést do našeho každodenního života.

1. Martín R, Langa S, Reviriego C, et al. Human milk is a source of lactic acid bacteria for the infant gut. J Pediatr 2003; 143(6): 754–758)