Zpět

Podzimní cesta k harmonii: mýty o detoxu a pohled odborníků

Detox = životně důležitý mechanismus

Když se řekne slovo „detox“, následují obvykle různé reakce – jedni jej milují, druzí jej nenávidí. Za odporem k detoxu se však často skrývá neznalost. Jedno je totiž jasné – ať už detox vzbuzuje jakékoli emoce, je to něco, co nezbytně potřebujeme k životu. Bez detoxu, tedy očisty organismu, by naše tělo nepřežilo jediný den. Jaké nejčastější mýty tedy o detoxu kolují? A co si o detoxu myslí odborníci?

PRVNÍ MÝTUS: Detox není potřeba, tělo se čistí samo.

Tento mýtus se zakládá na pravdě – naše tělo se skutečně detoxikuje samo, a to dokonce 24 hodin denně. Očista našeho těla probíhá především skrze játra, ledviny a střeva, ale svou nezaměnitelnou roli v tom hrají i další orgány, jimiž jsou třeba plíce a kůže.

Tyto orgány fungují bez přestávky a jejich detoxikační schopnost je neuvěřitelně silná. Přesto však ocení naši pomoc. Naše tělo čelí vyššímu množství toxinů než kdy dříve, což má za následek jejich přetížení a následně nedostatečnou detoxikaci.

Stojí za tím především konzumace potravin obsahujících pesticidy, herbicidy a potravinářská aditiva, sedavý způsob života, silné znečištění životního prostředí, nedostatek pobytu v přírodě a na čerstvém vzduchu, dlouhodobý stres, nekvalitní spánek či konzumace alkoholu, cigaret a běžně používaných léčiv. Všechny tyto faktory vedou k oslabení přirozené očistné schopnosti těla. A to je ten správný moment, kdy přichází na řadu detox.

DRUHÝ MÝTUS: Detox je drastický nesmysl, který může ohrozit zdraví.

Škála očistných praktik je velmi široká a proto je nelze takzvaně „házet do jednoho pytle“. Detoxy v podobě půstu nebo zařazení bylinných čajů či extraktů jsou známé a uznávané již po stovky let. Jiné druhy očisty tak dlouhou historii sice nemají, přesto jsou však pro zdravé jedince bezpečné a není třeba se obávat, že by mohly mít negativní dopad.

Výše uvedené však neplatí o všem, co je označováno jako „detox“. Mít se na pozoru je nezbytné především u různých programů, které slibují zázračné zhubnutí nebo vyléčení zdravotních potíží během několika dnů. Pokud má váš organismus sníženou schopnost detoxikace, je třeba se zamyslet nad celkovou úpravou životního stylu a způsoby, jak lze tělo přirozeně podpořit.

Při sestavování detoxu nespěchejte, vždy naslouchejte vlastnímu tělu a jeho projevům a zohledněte svůj aktuální stav po fyzické i psychické stránce. Pokud máte pochybnosti, neváhejte se obrátit na odborníka, který má v této oblasti více zkušeností a dokáže na základě vaší anamnézy poradit, co je pro vás nejvhodnější.

Za spolupráci na tomto článku děkujeme Mgr. Anně Fabiánové (www.wugi.cz), Mgr. Karolíně Kunftové (www.karolina-naturopatie.cz) a Martinovi Novotnému (www.vyvazenezdravi.cz).