Dnes vám představíme naše dvě milované ingredience, které jsou nezbytnou součástí jednoho z našich nejnovějších produktů - božskou vanilku a živinami nadupaná chia semínka. Kde se berou? Co stojí za neodolatelným aroma vanilky a vysokou nutriční hodnotou chia semínek? A proč byste je měli jíst i vy? Pojďte s námi objevit jejich tajemství!
Vanilka, královna koření
Tušili byste, že vanilka je ve skutečnosti orchidej? Takzvané vanilkové lusky se totiž rodí na rostlině zvané vanilovník plocholistý, která se z botanického hlediska řadí právě mezi orchideje. A co víc - jedná se o jedinou orchidej, která produkuje jedlé plody!
Vanilce se daří nejlépe v tropech, proto se můžeme nejčastěji setkat s vanilkou z Madagaskaru, Mexika či Indonésie. Její pěstování, sklízení a zpracovávání jsou velice časově náročné a probíhají z většiny ručně, proto není překvapivé, že se jedná o jedno z nejdražších koření světa. Plody v podobě válcovitých tobolek (přezdívaných vanilkové lusky) se sklízí ještě zelené a v době sklizně nemají žádnou chuť ani aroma. Po sklizení jsou na krátkou dobu ponořeny do horké lázně. Působení vysoké teploty aktivuje enzymy, které jsou zodpovědné za rozvinutí vůně. Za tu vděčíme organické aromatické látce zvané vanilin. Přesně ten totiž vzniká v tobolkách během jejich dozrávání, které následuje po horké lázni a trvá jeden až dva týdny. Během tohoto dozrávání, jehož konkrétní podoba se liší podle země původu i konkrétního producenta, se plody promění k nepoznání a na konci celého procesu nás čeká vanilka v takové podobě, v jaké jsme se s ní už nejspíš setkali - hnědý podlouhlý “lusk” s nezaměnitelným aroma.
Vanilin, který je v závislosti na typu zpracování v plodu obsažen v koncentraci 1 až 3,5 %, je zároveň látkou zodpovědnou za blahodárné účinky vanilky na naše zdraví. Naši dávní předkové vanilku používali jako afrodiziakum a antidepresivum a dokonce ji někteří přidávali do amuletů, jelikož jí přisuzovali ochranné vlastnosti. V současné době víme, že má vanilka uklidňující účinky a může také pomáhat od bolesti1. Kromě toho zpomaluje některá degenerativní onemocnění2, v některých případech vykazuje protizánětlivé účinky3 a může pomoci v boji proti vysoce rezistentním bakteriím4,5. Nedávné studie také naznačují, že by vanilin mohl mít znatelný vliv na onemocnění ledvin zvané diabetická nefropatie6, které je jednou ze závažných komplikací diabetu.
Chia semínka, znovuobjevená superpotravina
Za vanilkou se skrývá orchidej, za chia semínky pro změnu šalvěj. Ano, čtete správně. Chia semínka jsou totiž jedlými plody rostliny zvané šalvěj hispánská, která spadá do čeledi hluchavkovitých. Největší slávě se chia semínka těší v posledních letech, kdy se postupně zařadila do kategorie superpotravin. Užívali je ale již Aztékové a Mayové, pro které byla významnou součástí jejich stravy a zároveň medicínou používanou pro hojení ran, zmírnění bolesti kloubů a dalších neduhů.
Podobně jako vanilka se ani chia semínka bohužel nedají úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Jejich domovem je totiž Latinská Amerika a ke svému růstu potřebuje šalvěj hispánská stálý přísun tepla a vlhkosti. Zpracování chia semínek je velmi jednoduché, sklízí se z částečně uschlých květů, podobně jako sklízíme slunečnicová semínka ze slunečnic. Po sklizni se chia semínka očistí od zbytku květů a rovnou mohou být zpracovávána.
Chia semínka jsou vysoce hodnotná především díky svému obsahu omega-3 mastných kyselin v čele s kyselinou alfa-linolenovou7. Kyselina alfa-linolenová je jednou z nejdůležitějších omega-3 mastných kyselin a naše tělo ji spolu s dalšími omega-3 mastnými kyselinami potřebuje v průběhu celého našeho života. Polynenasycené mastné kyseliny, mezi které se kyselina alfa-linolenová řadí, významně podporují zdraví kardiovaskulární soustavy, jelikož snižují koncentraci triglyceridů v krvi8. V naší krvi se triglyceridy vyskytují přirozeně, ale při jejich vysoké koncentraci může docházet k ateroskleróze, tedy kornatění tepen způsobeném usazováním tuků do cévní stěny. Tomuto stavu se dá do jisté míry předcházet zdravou životosprávou, pokud ale občas „zhřešíte“, polynenasycené mastné kyseliny mohou při pravidelné konzumaci v určité výši pomoci negativní vliv triglyceridů na vaše zdraví snížit8.
Chia semínka ale mohou přispívat k našemu zdraví i v dalších aspektech. Kyselina alfa-linolenová má protizánětlivé9 a antikarcinogenní10 účinky a nedávné studie naznačují, že by mohla mít neuroprotektivní vliv při léčbě Alzheimerovy choroby11. Kromě toho obsahují vysoké množství hořčíku, fosforu, draslíku i vápníku12 a jsou bohatá na antioxidanty13, 14.
Vanilku i chia můžete zařadit do svého jídelníčku i vy! A víte, kde je najdete? Přece v našem novém Chia Vanilla Prebiotic Yoguardu! Tento lahodný Yoguard je díky své jemné vanilkové chuti, krémovité struktuře a kapce kokosového sirupu vhodný pro celou rodinu. A celé rodině také chutná - od těch nejmenších po ty největší!
Pokud chcete zkusit Chia Vanilla Prebiotic Yoguard, stačí kliknout na obrázek. A pokud ještě váháte, mrkněte na video, ve kterém vám jej Filip s Kateřinou představí. Věříme, že pak už neodoláte.
FILIP A KATEŘINA PŘEDSTAVUJÍ CHIA VANILLA PREBIOTIC YOGUARD
- Keith W. PhD, 2020, Nutrition Today: Vanilla Potential Health Benefits (online) [cit. 2021.04.14].
- Gupta S. et al., 2014, Pharmacology Biochemistry and Behavior: Pharmacological benefits of agomelatine and vanillin in experimental model of Huntington's disease [cit. 2021.04.14].
- Guo W. et al., 2019, Toxicology and Applied Pharmacology Vol 365: Vanillin protects the blood–milk barrier and inhibits the inflammatory response in LPS-induced mastitis in mice [cit. 2021.04.14].
- Bezzera F. C. et al., 2017, Microbial Pathogenesis: Vanillin selectively modulates the action of antibiotics against resistant bacteria [cit. 2021.04.14].
- Arya S. S. et al., 2019, Heliyon: Vanillin mediated green synthesis and application of gold nanoparticles for reversal of antimicrobial resistance in Pseudomonas aeruginosa clinical isolates [cit. 2021.04.14].
- Zabad I. E. M. et al., 2019, Life Sciences Vol 239: Protective effect of vanillin on diabetic nephropathy by decreasing advanced glycation end products in rats [cit. 2021.04.14].
- Poudyal H. et al., 2012, The Journal of Nutritional Biochemistry: Lipid redistribution by α-linolenic acid-rich chia seed inhibits stearoyl-CoA desaturase-1 and induces cardiac and hepatic protection in diet-induced obese rats [cit. 2021.04.14].
- Weinberg R. L. et al., 2021, Journal of the American College of Cardiology Vol 77: Cardiovascular Impact of Nutritional Supplementation With Omega-3 Fatty Acids: JACC Focus Seminar [cit. 2021.04.14].
- Leung K. S. et al., 2021, Free Radical Biology and Medicine Vol 162: Enrichment of alpha-linolenic acid in rodent diet reduced oxidative stress and inflammation during myocardial infarction [cit. 2021.04.14].
- Wang S.-Ch. et al., 2020, Biochemical Pharmacology, Vol 180: α-Linolenic acid inhibits the migration of human triple-negative breast cancer cells by attenuating Twist1 expression and suppressing Twist1-mediated epithelial-mesenchymal transition [cit. 2021.04.14].
- Desale S. E. et al., 2021, International Journal of Biological Macromolecules Vol 166: α-Linolenic acid inhibits Tau aggregation and modulates Tau conformation [cit. 2021.04.14].
- FoodData Central of U.S. Department of Agriculture [cit. 2021.04.14].
- Pajak P. et al., 2019, Food Chemistry: Antioxidant properties, phenolic and mineral composition of germinated chia, golden flax, evening primrose, phacelia and fenugreek [cit. 2021.04.14].
- Da Silva Marinelli R. et al., 2015, Food Research International: Antioxidant potential of dietary chia seed and oil (Salvia hispanica L.) in diet-induced obese rats [cit. 2021.04.14].