Superpotraviny - klíč ke zdraví?
Superpotraviny jsou v posledních letech často skloňovaný pojem. Ne vždy je však zcela jasné, co se pod ním vlastně skrývá. Jaké potraviny můžeme klasifikovat jako superpotraviny? A proč jsou pro nás vlastně tak super? Pojďme jim dnes nahlédnout takzvaně pod pokličku!
Ačkoli jasná a jednotná definice superpotravin prozatím neexistuje, můžeme je obecně vnímat jako potraviny přírodního původu (nebo doplňky z nich vyrobené), které obsahují vysoké množství unikátních živin, vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších látek hodnotných pro náš organismus.
Superpotravin již v dnešní době známe poměrně širokou škálu a stejně pestrá je i paleta jejich pozitivních vlivů na náš organismus. Ať už toužíte po doplnění mikroživin, znovunabytí energie, posílení imunity, zpomalení stárnutí, zvýšení výkonnosti nebo sexuální touhy, podpoření plodnosti nebo celkové harmonizaci organismu, superpotraviny vám s tím mohou pomoci a každý si mezi nimi najde to své.
Abychom vám to ulehčili, rozhodli jsme se vám dnes nabídnout přehled těch neznámějších. A jelikož některé z těchto superpotravin mohou mít vliv i na dlouhověkost, Filip s Kateřinou vám ve videu na konci článku poradí, jak můžete svou délku a kvalitu života podpořit. Aby vám to šlo jako po másle, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi partnery Vitalvibe také malý dárek. Čtěte dále a dozvíte se více!
Mladý ječmen
S mladým ječmenem (známým také jako zelený ječmen) se mnoho z nás už nejspíš setkalo, jelikož se jedná o poměrně známý doplněk stravy spadající do kategorie zelených potravin. Za jeho názvem se skrývají mladé výhonky ječmene setého. Na trhu můžeme najít mnoho druhů ječmene, ten nejkvalitnější se však připravuje studeným lisováním mladých výhonků. Získaná šťáva se suší při nízké teplotě, aby nedošlo k jejímu znehodnocení a byla zachována raw kvalita. Takto usušená šťáva je nejvhodnější variantou mladého ječmene, jelikož je zbavena vlákniny, která by bránila vstřebávání některých hodnotných živin, jež šťáva obsahuje.
Hlavní předností zeleného ječmene je mimořádně vysoký obsah chlorofylu, který má na naše tělo silné detoxikační účinky. Kromě chlorofylu se může mladý ječmen pyšnit bohatým obsahem vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku a vápníku. Nedávné studie rovněž ukazují, že by mladý ječmen mohl být vhodným doplňkem při boji s obezitou1. Konzumovat jej můžete rozmíchaný ve vodě nebo si jej přidat třeba do oblíbeného smoothie či kokosové vody, která eliminuje jeho trávovitou chuť. Šťávu z mladého ječmene v raw a bio kvalitě najdete ZDE. Inspiraci, jak ječmen zařadit do svého života, vám poskytne náš Filip, který vám ječmen představí ve svém videu na Filipův snídaňový nápoj.
Maca
Maca peruánská, řeřicha peruánská, peruánský ženšen, bylina štěstí nebo třeba peruánská viagra. Tyto a další přezdívky během staletí získala tato významná bylina pocházející z peruánských And. Ve své domovině se pěstuje ve výšce až 5 000 metrů nad mořem, což svědčí o tom, že má takzvaně „tuhý kořínek”!
Z blahodárných účinků macy těžili již naši dávní předci Inkové, kteří ji používali pro podpoření vitality, fyzické i psychické odolnosti a zvýšení plodnosti a sexuální touhy. Díky těmto účinkům se maca používá dodnes a moderní věda mnoho jejích benefitů potvrzuje. Prokázané jsou její účinky na podporu plodnosti2, 3 a zvýšení vitality a výkonnosti4, 5, 6. Vykazuje rovněž antioxidační a antikarcinogenní účinky7, pomáhá předcházet osteoporóze8 a zdá se, že některé její aktivní složky mají i antivirotické účinky proti lidským chřipkovým virům9. Mimořádnou složkou macy jsou macamidy a macaeny, bioaktivní látky, které byly prozatím nalezeny pouze v mace10. Právě jim je připisována velká část pozitivních účinků, které maca na náš organismus má, jejich výzkum je ale prozatím v počátcích. Už nyní se ale můžeme těšit, jaké další poznatky věda ohledně macy přinese. Macu si můžete dopřát rozmíchanou pouze ve vodě, lahodná je ale i v kombinaci s čokoládou, jako přísada do dezertů nebo základ maca latte.
Chlorella a spirulina
Chlorella a spirulina jsou známé superpotraviny, které stejně jako mladý ječmen spadají do kategorie zelených potravin. Ač je chlorella z botanického hlediska sladkovodní řasou a spirulina sladkovodní sinicí, mají s ječmenem společnou nejen barvu, ale i některé účinky.
Stejně jako ječmen se mohou pyšnit mimořádně vysokým obsahem chlorofylu, který pomáhá s čištěním organismu. Prášek z těchto řas obsahuje až 60 % bílkovin včetně esenciálních aminokyselin, které naše tělo nedokáže samo vytvořit a potřebuje je přijímat ze stravy. Další předností chlorelly i spiruliny je vysoký obsah železa, vitaminu B2 a B6. Zatímco chlorella má spíše detoxikační účinky, spirulina díky obsahu vitaminů skupiny B, železa a barviv zvaných fykobiliny posiluje náš organismus a nabízí imunomodulační a antivirotický vliv11. Chlorellu a spirulinu zakoupíte v prášku i v tabletách. Jejich prášková forma je chuťově specifická a nezalíbí se každému, ve formě tablet jsou však chlorella i spirulina široce chuťově přístupné.
Dnes jsme si představili ty nejznámější superpotraviny, se kterými se můžete setkat. Mladý ječmen, maca, spirulina a chlorella však tvoří jen zlomek superpotravin, které jsou zajímavé a vysoce přínosné pro naše zdraví. Již brzy vám tedy představíme i další superpotraviny, které stojí za vaši pozornost, můžete se na ně tedy těšit!
|
Rádi byste prodloužili svůj život a zvýšili jeho kvalitu? Podívejte se na video s Filipem a Kateřinou, ve kterém vám představí svoje tipy pro podporu dlouhověkosti!
- Thatiparthi J. et al., 2019, Journal of Ethnopharmacology Vol 238: Barley grass juice (Hordeum vulgare L.) inhibits obesity and improves lipid profile in high fat diet-induced rat model [cit. 2021.04.08].
- Soo Lee M. et al., 2016, Maturitas Vol 92: The use of maca (Lepidium meyenii) to improve semen quality: A systematic review [cit. 2021.04.08].
- Uchiyama F. et al., 2014, Journal of Ethnopharmacology Vol 151: Lepidium meyenii (Maca) enhances the serum levels of luteinising hormone in female rats [cit. 2021.04.08].
- Li J. et al., 2017, Journal of Food Quality: The Composition Analysis of Maca (Lepidium meyenii Walp.) from Xinjiang and Its Antifatigue Activity [cit. 2021.04.08].
- Li J. et al., 2017, International Journal of Biological Macromolecules Vol 95: Anti-fatigue activity of polysaccharide fractions from Lepidium meyenii Walp. (maca) [cit. 2021.04.08].
- Li J. et al., 2018, International Journal of Biological Macromolecules Vol 115: Maca polysaccharides: Extraction optimization, structural features and anti-fatigue activities [cit. 2021.04.08].
- Fu L. et al., 2021, Talanta Vol 221: Antioxidant and antitumoral activities of isolated macamide and macaene fractions from Lepidium meyenii (Maca) [cit. 2021.04.08].
- Liu H. et al., 2015, Food Research International: Discovering anti-osteoporosis constituents of maca (Lepidium meyenii) by combined virtual screening and activity verification [cit. 2021.04.08].
- Del Valle Mendoza J. et al., 2014, Asian Pacific Journal of Tropical Medicine: Antiviral activity of maca (Lepidium meyenii) against human influenza virus [cit. 2021.04.08].
- Zhu H. et al., 2020, Food Research International Vol 138: Macamides: A review of structures, isolation, therapeutics and prospects [cit. 2021.04.08].
- Wan D. et al., 2016, Nutraceuticals - Efficacy, Safety and Toxicity, Academic Press: Chapter 42 - Spirulina, 1. vydání, ISBN 978-0-12-802147-7, 1040 str.