Zpět

Děti to vidí jinak: Mikrobiom n<3bo Láska?

Možná jste už zaznamenali, že spolu Filip s Kateřinou rádi vedou nejrůznější diskuze. Jednou se tak Filip Kateřiny zeptal, jak by ostatním popsala svůj postoj k dětské stravě, který on tak rád s láskou každodenně pozoruje. A vznikl z toho tento článek...

S dětmi mnohdy přichází otázka správné výživy. Probouzí se v nás touha mít stravu našeho dítěte pod kontrolou, a často tak můžeme mít pocit, že právě my jsme ti moudří a víme nejlépe, co má naše dítě jíst. Ptáme se jak zajistit, aby naše dítě mělo všechny výživové hodnoty v souladu.

Píšu o tom, protože jsem to sama mnohokrát řešila; dokud jsem svého prvního syna plně kojila, byla jsem naprosto klidná. Jakmile kojení přestalo, (cca ve dvou a půl letech) začalo se ve mě probouzet silné nutkání s jeho stravou něco dělat.

Můj vnitřní hlas mi říkal, ať Alexíkovi plně důvěřuji. Byla jsem připravená na to, že ho rozhodně do jídla nutit nebudu a předpokládala jsem, že bude chtít jíst jen “zdravé” jídlo, ale když si zamiloval maso (které já sama nejím) a chtěl čokoládu a bílé pečivo, vyvolalo to ve mě odpor a velkou chuť jeho stravovací návyky regulovat. Mohla jsem dostat pod kontrolu stravu, kterou měl u nás doma, ale to, co jedl u babiček, tetiček a ve školce, už jsem ovlivnit nemohla, byť jsem se snažila.

Důvěra v jeho vnitřní moudrost byla ta tam a přišel strach a stres. Uvědomila jsem si však, že jediná, kdo se stresuje, jsem já. Alexík zůstával naprosto klidný. Brzy mu bude šest let a za takovou dobu už jsme prošli několik fází. Když jsem tak přestala bojovat s tím, co jí, a přijala jsem to, začal se jeho přístup k jídlu měnit.

Teď jsme ve fázi, kdy jí od každého něco a začíná se ladit na můj způsob stravování a respektovat ho. Tu a tam ode mě něco ochutnává, a dokonce někdy i vyžaduje. Ve mně se tak opět probouzí důvěra k němu a hlavně - důvěra v sebe sama. Je mi jasné, že je to on, kdo odráží můj vnitřní stav: Učí mě vše bezpodmínečně přijímat. Jakmile se vůči něčemu vyhradím a začnu tvrdit, že je něco špatného, rychle mě vrátí zpět do reality a ukáže mi, že vše co je, má svůj smysl a své místo a já nejsem ta, která by to měla hodnotit. Díky oběma dětem si uvědomuji, že život je hra.

Vnímám, že pro naše děti je tou nejdůležitější výživou naše pohoda, láska a pozornost. Zároveň vím, že jídlo miluji a teď po porodu také intenzivně cítím, že ho potřebuji.

Pokud se tedy někdy stresujete kvůli stravě, věřte, že to není to hlavní. Naše vnitřní naladění, náš postoj, klid a harmonie jsou tím, co nás vede k plnému zdraví. Jednou mi totiž moje úžasná učitelka jógy řekla: “Není ani tak důležité, co do úst vchází, ale co z nich vychází.”


Filip dodává:

Leckterý táta by si přál mít chytré racionální dítě. Malého mudrce, který rozumí jeho myšlenkám, pokynům, a které je předvídatelné. Naučí se milovat fotbal a ráno dlouho spí. Jí zdravě a dává na sebe pozor. Takového malého biohackera, který pozná, že oheň pálí dřív, než se ho dotkne. Dítě ale není biohacker. Proto z mých mnoha let hledání pravdy o stravování Kateřině můžu dát za pravdu: Láska a přijetí jsou pro děti velmi důležité, stejně jako harmonický vztah mezi rodiči. Pokud se něčeho z toho nedostává, často se u dětí objevují různé zdravotní potíže, např. potravinové alergie.

Je skvělé připravit pro děti s láskyplným vědomím prostředí, ve kterém budou inspirované zdravě jíst.

Jako nejfunkčnější se mi ukázaly tyto principy:

  • Nestresujme se kvůli tomu, co dítě zrovna teď jí a nechceme, aby  jedlo. Zejména malé děti potřebují rozvinout svůj mikrobiom tím, že koušou do hlíny, olizují podlahu a dělají všechno to, co nám může připadat nebezpečně. Nechme je! Pokud můj malý syn jí něco, co se mnou ani trošku nerezonuje, přesměruju jeho pozornost na něco jiného. Třeba si se synkem začnu házet. 
  • Nakupujme domů zejména bio potraviny, čerstvou bio zeleninu a zralé bio ovoce. Dítě si vybírá z toho, co kolem sebe vidí. Biopotraviny (nebo domácí nestříkané výpěstky) by měly být zásadní složkou dětské stravy. Pesticidy a další chemie, zásadně narušují dětský mikrobiom, a to nikdo nechceme. Zelenina je vedle toho zdrojem prebiotické vlákniny a ovoce zdrojem radosti, antioxidantů a trošky cukru. 
  • Servírujme dětem co nejčastěji prebiotické a probiotické potraviny, díky nimž jejich střeva ovládnou přátelské bakterie. Konkrétně to může vést k řadě pozitivních účinků, které jsme pro vás shrnuli pod článkem.
  • Jezme spolu s dětmi a pojďme jim příkladem. Děti chtějí jíst to, u čeho z nás cítí největší požitek. Pokud to je u čokolády, tak se těšte na malého čokoládožrouta.
  • Připravujme si s dětmi jídlo. Hra je důležitější než drobné neshody v chutích dítěte. Ne vždycky to však vyjde, a tak se nenechme odradit.
  • Chceme-li dítě zbavit návyku na nějakou potravinu, postupně můžeme nahrazovat to, co jí něčím podobným, zdravějším. Eva Hájková, lékařka funkční medicíny, používá právě vodu z mladého kokosu k nahrazení závislosti dětí na sladkém.


Přejeme vám hodně štěstí na rodičovské cestě a věříme, že o vaše děti je skvěle postaráno, už jen proto, že čtete tento článek. A pokud chcete do dětské výživy zapojit i kokos, tak si určitě přečtěte náš příští newsletter či článek.

Kateřina a Filip

P.S.
Aby bylo jasné: smysl života pro nás není ve vědeckých studiích. Studie říkají, co statisticky funguje, ale to se vůbec nemusí stát v našem případě. Podle nás je důležité zkoušet sami, co se zrovna u nás bude dít. Někteří z vás se nás na studie vyptávají, tak jsme shromáždili ty nejzajímavější, které jsme našli. I tak, většina z souvislostí lidského mikrobiomu ještě stále nebyla zmapována, takže to berte jen jako takovou jednohubku předtím, než začnete sami experimentovat. Experimentujte zejména u dětí postupně. Je dobré začít prebiotickými produkty, které obsahují klidnější bakterie a jsou sladší. Postupně pak můžete přidávat symbiotické. Dejte na dětskou intuici, náš Leonardo si jako první nápoj mimo mateřského mléka vybral právě symbiotický kokosový kefír.



Co konkrétně tedy vědci analyzovali o dětském mikrobiomu?

Zdravý mikrobiom, případně probiotika podle níže uvedených studií zabraňují vzniku či snižují závažnost atopického ekzému (Lactobacillus reuteri, L. rhamnosus - 1, L. rhamnosus, Bifidobacterium longum, L. paracasei - 2), průjmů (3). Vhodné probiotické kultury Bifidobacterium v dětském jídelníčku mohou snížit kazivost zubů, až budou dospělé (4). Některé probiotické kultury vedou ke snížení potravinové intolerance dětí (L. rhamnosus, Bifidobacterium breve, B. lactis - 5). Probiotika a prebiotika celkově doporučují již od kojení, ideálně skrz stravu matky a mléko, případně v náhražkách mateřského mléka (6). U předčasně narozených dětí zase má velmi pozitivní účinek na pleť dítěte kokosový olej (7). 

 

1 - Effect of probiotic Lactobacillus strains in children with atopic dermatitis, 2003 

2- Maternal probiotic supplementation during pregnancy and breast-feeding reduces the risk of eczema in the infant, 2012 

3 - Probiotics in children, 2007 

4 - Can early exposure to probiotics in children prevent dental caries? A current perspective, 2012 

5 - Effects of probiotics in the treatment of food hypersensitivity in children: a systematic review, 2020 

6 - Use of probiotics and prebiotics in infant feeding 

7 - Neonatal nurses’ perceptions of topical coconut oil for very preterm infants, 2020