Zpět

Jak snížit chuť na sladké?

Když chceme omezit sladkosti, “prázdná” kalorická jídla a další nepotřebné potraviny, máme dvě základní cesty. Buď ignorujeme své chutě a změníme jídelníček silou vůle anebo změníme svoje chutě, přidáme do života radost a pak necháme jídelníček, aby se změnil sám. Pro každého funguje jiná cesta. My máme výborné zkušenosti s tou druhou - nejdřív pojďme přeladit naše potravinové chutě, potěšit svou mysl a pak se vše ostatní postupně děje samo.

 
Chutě vycházejí z našeho mikrobiomu. Bakterie si říkají o to, na co jsou zvyklé. Chvílemi na tom vyloženě trvají, a to se pak těžko ovládáme. Zkuste bakterie postupně vyměnit. Posílejte do svých střev probiotické kultury a prebiotickou vlákninu, kterou přátelské bakterie milují. Nové bakterie ve vašich střevech budou chtít stále více zeleniny a ovoce. Zároveň, některé probiotické kmeny ve vašich střevech začnou vytvářet serotonin. Tomu se přezdívá hormon radosti. Jedna naše známá nazvala radost po konzumaci probiotik jako "pocit bezdůvodného štěstí”. 
 
Tři tipy s tím spojené jsou - méně solte (tím ještě víc podpoříte své nové chutě), omezte alkohol (ten vytváří v těle a chutích velkou nerovnováhu), a jezte drobné dávky kvalitní tmavé čokolády. Z čokolády totiž přátelské bakterie vytvoří ještě více serotoninu.
 
Také se podívejte na zdroje stresu a strachu ve vašem životě. V jakých chvílích máte nejčastěji chuť na sladké? Třeba u mě to někdy přichází, když potřebuji večer pracovat. Tyhle chvíle omezte anebo si je zpříjemněte vonným olejíčkem a příjemnou hudbou.
 
A co váš spánek? Čím lépe spíte, tím více živé jsou přátelské bakterie ve vašich střevech a můžou vysílat intenzívní chuťové signály. Když spíte málo jsou vaše chutě naopak tvořeny sladkožrouty - těmi druhými bakteriemi, společně s kvasinkami. I hormonálně se při nedostatku kvalitního spánku tělo “připravuje na těžké časy” a chce se více obalovat cukrem a tukem. 
 
Až na posledním místě jsou takzvané kalorické chutě. Pokud sníte výrazně méně energie než kolik za den vydáte, bude vás večer možná honit mlsná. Tu můžete uvolnit třeba teplou koupelí anebo tělesným dotekem. To se hodí třeba při jarní očistě. Dlouhodobě doporučujeme, aby váš kalorický příjem odpovídal vašemu energetickému výdeji.
 
Když chcete mlsat, připravte si kvalitně ochucený dezert sami a přidejte do něj probiotický element. Budete vědět, z čeho se dezert skutečně skládá a navíc si ho připravíte s láskou. Co třeba yoguard s kousky ovoce posypaný sušeným kokosovým mlékem? Anebo quinoová “proteinová” kaše s tmavou čokoládou, s kešu kokosovou pomazánkou, politá kokosovým kefírem.