Už Vás od detoxu dělí jenom jedno kliknutí, už je Vaše očista na cestě k Vám domů a nebo vůbec nejlepší varianta, čeká už u vás v lednici? Pokud je odpověď na nějakou z otázek “ano”, čtete přesně tento článek správně.
Detoxikační kůra je rozhodně skvělé rozhodnutí, ale proces samotného očištění není snadný. Je to náročný proces, během kterého možná budete mít chuť skončit, ale vydržte, protože pocit po detoxu je téměř zenový.
Přípravná fáze
Základem je, naplánovat si průběh detoxu tak, aby Vám nezasahoval do jiných událostí a taky tak, abyste 3. a 4. den měli nejlépe volno. Přibližně dva dny před detoxem doporučujeme zařadit do jídelníčku zeleninu, například saláty. Váš přechod na detox bude mnohem plynulejší. Dobré je si připravit malý “denní rozvrh” usnadní Vám to orientaci v tom, jaké rituály přidáte do Vašeho dne a taky kolik času Vám přibližně co zabere. Další rady a tipy na to, jak se co nejlépe připravit, najdete v našem článku “Jak se naladit na kokosový detox”.
Na co je dobré se připravit?
Nezalekněte se, že Vám může být občas zima, při běžném procesu trávení se tělo ohřívá, pokud ale tento proces tělu odlehčíte, pocit zimy se může dostavit, proto je dobré se tepleji obléct. Vaše vnímání se prohloubí, takže se nebojte toho, jestli některé situace budete prožívat emotivněji. Asi nejdůležitější zmínit je počáteční úbytek energie. Je tedy lepší si očistu naplánovat tak, abyste si mohli dopřát klidný začátek.
První den
Po probuzení začněte své ráno rituálem, můžete to být pro Vás dechové meditační cvičení, jóga, nebo nejlépe obojí. Vše dělejte tak, aby Vám to bylo co nejpříjemnější. Dejte si sprchu, na začátku se ohřejte a potom zkuste chladnější vodu na otužení. Fázi čištění zubů, oil pullingu, můžete navíc obohatit o pleťovou masku. Vaše ústa i pleť Vám brzy poděkují. Snídani vyměňte za lahvičku kokosové vody s přimíchaným mladým ječmenem. Nezapomeňte si nachystat koko vodu na celý zbytek dne a i vodu s kokosovým octem. Voda po něm zkysne, dodá Vám více energie a navíc zažene pocit hladu. K obědu i večeři si dejte lahvičku kokosové vody. Před či po pití každé kokosové vody si, pokud máte prostor, udělejte 20-50 dřepů nebo dělejte podobně náročnou aktivitu, která Vás zahřeje. Večer si zpětně projděte celý Váš den, co Vám udělalo radost, kdo Vás potěšil a na druhou stranu to, co Vás naštvalo. Nyní máte prostor zapsat své pocity a připravit se na další den. Vyhněte se po osmé hodině práci s počítačem a dívání se na televizi. Místo telefonu si přečtěte knížku, něco vyrobte a nebo si můžete v klidu začvičit jin jógu. Nejkvalitnější spánek je okolo 22 hodiny, takže je dobré chodit spát dřív.
Druhý den
Jestli jste si na detox vyhradila volno, tak nejlepší je, vypnout den předem budík a probudit se bez něj. Vaše ráno je opět v detoxovém režimu. Zkuste se zaměřit na to, kolik máte energie, je důležité to vnímat. Pokud budete cítit její nedostatek, protáhněte se nebo si dejte dýchací cvičení, dřepy, také je možné si na chvíli zdřímnout. V noci se hezky vyspěte.
Třetí den
U Vás by měl být dnem pohybu. Soustřeďte se, jak se Vaše tělo hýbe. Ať už při práci s počítačem, nebo při běžné chůzi. Cítíte se strnulí, či uvolnění? Narovnejte se, usmějte se a vzpřímeně vyražte vpřed. Prvotní nedostatky energie je opět dobré doplnit jako v předchozím dni, dýchacím cvičením, protažením, dřepy/kliky, zdřímnutím si. Je taky na čase se odměnit. Masáž nebo sauna bude perfektním plánem na večer.
Čtvrtý den
Ranní program pokračuje. Dnešní den je důležité ještě zintenzivnit ranní pohyb. I když se Vám může zdát, že máte málo energie, tak to je tím, že Vaše tělo zrovna prochází změnou metabolismu. Pohyb Vám toto přepnutí urychlí. Naopak večer odpočivejte, zaměřte se tentokrát doopravdy do hloubky na to, jak se cítíte a co se ve Vašem životě odehrává.
Pátý den
Pozorujete změnu spánku? Spí se Vám stejně jako před detoxem? Ranní program už máte určitě výborně zvládnutý, proto se potřeba přidat další výzvu. Zkuste při sprchování dát zase vodu o něco chladněji. Při večerní sebereflexi vnímejte svou radost a všechno, co Vás potkává, všímejte si toho, jak na Vás působí lidé kolem. Pátý den se znova odměňte, například masáží, kraniosakrální terapií, teplou vanou nebo třeba již zmíněnou saunou.
Šestý den
Během rána a večera se nic nemění. Máte-li chuť, vyzkoušejte meditaci. V případě, že meditujete poprvé, na youtube jich najdete nepřeberné množství. Poté už jen stačí vzít sluchátka a zaposlouchat se.
Sedmý až devátý den
Ráno si po probuzení zrekapitulujte sny. Také vnímejte kolik máte energie a jaké emoce cítíte. Pokuste se najít svůj střed těla, místo, ve kterém cítíte největší sebejistotu. Najednou zjistíte, že získáváte nadhled nad svými emocemi. Cítíte pouze naštvání nebo stres místo toho, abyste se sami naštvali. Vždy, když se kvůli něčemu necítíte dobře, tak se soustřeďte na svůj střed. Hodina akční yógy, nebo jiného aerobního cvičení Vám maximalizuje energii. Zaměřte se na Vaše pocity před, v průběhu a po lekci. Váš detox již pomalu končí, takže si nakupte pár kousků ovoce a zeleniny, nejlépe nepasterizovanou na farmářských trzích, nebo kysanou zeleninu. Večerní program už Vám musí být jasný. Meditace pro tyto tři dny probíhá v autogenním tréninku. Může se stát, že při meditaci usnete - proto je nejlepší ji v těchto dnech nechat až po střídavé sprše, lehnout si do postele, přepnout mobil na mód “V letadle” a nechat puštěný jen internet, přes který si meditaci pustíte.
Desátý den
Poslední den Vašeho detoxu si pořádně užijte. Přidejte kousek ovoce k Vaší koko vodě při snídani i obědu. Večeři si rozhodněte podle svého, dejte si buď kokosovou vodu, kysanou zeleninu, nebo koko jogurt. Opakujte večerní program a pořádně se vyspěte.
Jedenáctý a dvanáctý den
Do vašeho běžného rána zapojte rituály a návyky, které Vám vyhovovaly. Snídani, oběd i večeři si připravte ve formě malých porcí ovoce, zeleniny, kysané zeleniny, koko yogurtu a oříšků. Dávky postupně zvyšujte. Večer zaplňte tím, co Vám dělá radost a vyhovuje.
Další po-detoxovou péči najdete v článku "KOKOSOVÝ DETOX - Aftercare".
❤︎
1) Photo by Yoann Boyer on Unsplash, 2) Photo by Rawpixel on Unsplash, 3) Photo by Daniel Mingook on Unsplash