Zurück

Jídelníček u dětí (nejen) s ABKM: Jak ho zpestřit?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) patří mezi nejčastěji se vyskytující potravinové alergie u malých dětí. Dle statistických údajů postihuje asi 1 – 3% kojenců a v 90 % případů se projeví už v prvních 3 měsících života. 

První projevy se velmi často objevují již v prvních týdnech až měsících života. Klinické projevy ABKM mohou být velmi pestré, postihující systém kožní, gastrointestinální, dýchací či oběhový. Proto je často těžké ihned potravinovou alergii odhalit. 

Mezi nejčastější projev kojenecké ABKM patří tzv. alergická kolitida (alergický zánět sliznice střeva, který vede k narušení střevní sliznice s následkem krvácení a ve stolici poté najdeme hlen a nitky krve) s postižením gastrointestinálního traktu. 

Velmi důležitá je proto včasná diagnostika a nastolení vhodných stravovacích režimových opatření, po kterých nastane ústup obtíží a sníží se riziko rozvoje poruch růstu dítěte. Snahou pediatrů je to, aby rodiče dítěti “neosekali” jídelníček zcela. Mléčné výrobky v sobě totiž nesou poměrně velkou kalorickou denzitu, se kterou v jídelníčku malých dětí počítáme.

Vznikne-li potravinová alergie v prvním roce života, což obstará jen několik málo základních potravin*, pozorujeme zdánlivě příznivý fenomén vyhasínání a kolem 90 % časně vzniklých potravinových alergii vymizí ještě v předškolním věku. To však může být předpokladem pro vznik alergie nové, s převahou postižení sliznic dýchací soustavy a alergie může přejít do alergické rýmy nebo astmatu – tento jev nazýváme alergický pochod. 

* Nejčastější alergeny jsou: bílkoviny vejce, mouky, sóji, ořechů, semen, ryb, korýšů, ovoce i zeleniny, pšenice.Českým specifikem je alergie na mák.

Strava dítěte s ABKM

U nejčastější alergie, tedy na kravskou bílkovinu, vzniká, hlavně v klasickém českém jídelníčku, největší omezení. Maminky kojenců s ABKM musí velmi striktně hlídat stopy kravské bílkoviny v jídelníčku dítěte a i u sebe sama. Pokud totiž maminka kojí, musí mléčné výrobky vyřadit  a dát si pozor také na pekárenské výrobky, uzeniny a paštiky.

Pozn.: U kojící ženy je následně nutná substituce 1000 mg vápníku a 400 IU vitaminu D3 denně.

Sama jsem takovou dietu bez mléka zažila jako kojící matka, ale záhy jsem zjistila, že problémem jsou “pouhé” koliky, ne alergie. Tehdy se mi velmi ulevilo. O to více ale lituji dospělé i děti, kteří alergii trpí.

Velkou výhodou ale je, že máme v dnešní době velkou škálu potravin, které nám mléčné výrobky a mléko samotné plnohodnotně nahradí. Je jen potřeba se na trhu zorientovat a pečlivě vybírat, protože dobrý marketing nemusí zaručeně znamenat dobrou kvalitu surovin.  

Čím zpestřit svačinky a nahradit běžný jogurt?

Z hlediska složení i osobní zkušenosti mohu doporučit fermentované Cocoguardy od WILD & COCO, a to zejména Biotic Cocoguard Young Coconut BIO. Osobně jsem Cocoguardy svým chlapečkům přidala do stravy jako jedny z prvních příkrmů a přidala k nim také kokosovou vodu a kokosové mléko (např. na přípravu kaší).

Složení celé řady Biotic Cocoguardů je zcela „čisté“ a najdete v nich pouze pyré z mladého kokosu* (filtrovaná voda, kokosová dužina* 44% v BIO kvalitě) a směs bakteriálních kmenů Superhuman, tedy velmi prospěšné směsi probiotik. Přidaného cukru se rozhodně bát nemusíte, žádný tu nenajdete.

Jelikož jsou v kelímku přítomny ve velké koncentraci probiotické kmeny, tak kokos přirozeně fermentuje a vzniká obsah, který je lahodně sladko-kyselý. Živostí a fermentací bakterií se víčko kelímku někdy zakulacuje a vzdouvá, ale neznamená to, že by byl produkt znehodnocený. 

Biotic Cocoguard Young Coconut BIO je navíc vhodný pro děti od ukončeného 6. měsíce i podle legislativy. Pro zpestření doporučuji ochutnat také příchuť mango a višeň. 

Biotic Cocoguard Young Coconut

Přirozené fermenty a probiotika jako pomoc při zácpě, průjmu i kolice

Coby rodiče můžete probiotika* znát hlavně skrze téma kojeneckých kolik, které se často objevují do 3 měsíců života miminka. Jedním z doporučených opatření proti kolice je podávání probiotik v kapičkách.

Dostupná data uvádí také to, že probiotika s obsahem Lactobacillus reuteri DSM 17938 vedou u plně kojených dětí k redukci délky pláče o téměř 50 minut v porovnání s placebem. Slibným se zdá i efekt probiotik s obsahem Bifidobacterium breve B036 a B632 a některých symbiotických směsí. Tato probiotika jsou přítomna i v Biotic Cocoguardu. 

Co se zácpou?

S tímhle problémem ke mně chodí mnohé maminky a společně pak hledáme a přidáváme zdroje probiotických (fermentovaných) potravin. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že absenci všech střevních potíží u nás doma přičítám skladbě jídelníčku, kam se snažím zařadit všemožné zdroje fermentů.

Jak na průjem?

U akutních střevních obtíží, jako je průjem, doporučuji 7 – 10 dnů omezit tuky a vynechat mléčné výrobky. Nicméně kokosové fermenty od WILD & COCO vyřazovat nemusíte a jsou naopak vhodné skrze bohatý obsah probiotik, kterými pomáhají s nerovnováhou ve složení, diverzitě a funkcí střevní mikrobioty.


*Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které jsou obvykle součástí lidského mikrobiomu a jsou považovány za prospěšné při prevenci některých zdravotních potíží.

Dodatek WILD & COCO:
Pokud máte jakékoliv otázky týkající se dětského trávení nebo alergií, neváhejte Terezu Sochorcovou oslovit na Instagramu nebo přes její stránky a nechat si poradit.