Zurück

Z čeho se skládá ta nejlepší svačinka?

Kdo má doma maličké strávníky jistě ví, že jídlo bývá velkým tématem. Děti jsou buď velmi vybíravé a vyžadují dokola ty stejné potraviny (často ne ty zrovna ideální) nebo mají stále hlad a my už nevíme, čím je uspokojit. Jak zvýšit výživovou hodnotu dětského jídelníčku a dostat do něj ty nejzdravější složky, aniž by se vaše drahá ratolest ošívala při každém soustu? Máme pro vás pár praktických tipů.

Výživnost na prvním místě

Základním pilířem stravy u dětí je výživnost, nikoli kvantita nebo prvoplánové uspokojení potřeby. Dostatečná výživnost může představovat problém zejména tehdy, kdy ani strava nás samotných není dostatečně výživná.

Strava dětí by měla být založena na nutričně bohatých potravinách a skutečném jídle, ne na potravinách poskytujících pouze rychlou energii a uspokojení, na kterých se velice snadno buduje závislost. 

Malé děti potřebují pro správný vývoj tkání a mozku dostatek kvalitních tuků, bílkovin a sacharidů, které jsou primárně komplexní a cukrů ideálně v podobě čerstvého ovoce. Názory ohledně dětské stravy jsou však stále protichůdné a někteří se drží zastaralých modelů, kdy jsou dětem doporučeny především zelenina, ovoce a „cereálie“. 

Jenže pak v jídelníčku chybí kvalitní živočišné produkty, které jsou bohatým zdrojem často deficitních nutrientů a kvalitní tuky – zejména omega 3 mastné kyseliny přispívající k většímu nasycení, dodání dostatečné energie, vývoji mozku a nervové soustavy. 

Komentář WILD & COCO:
K filozofii naší firmy patří nadšení pro rostlinné zdroje síly a rádi objevujeme alternativy bez živočišných složek. Výživa dětí ve vývinu je však specifická a pokud je rodič vegetariánem, nemusí to automaticky znamenat, že stejný jídelníček vyhovuje také jeho dětem.

Jak začít s vylepšováním jídelníčku?

Pokud tápete, nevíte kde začít a nepatříte mezi vegetariány, přidejte do jídelníčku dětí kvalitní maso, ryby a případně kvalitní olej z tresčích jater. Tyto potraviny budou bohatým zdrojem železa, vitamínů skupiny B, vitamínů rozpustných v tucích a dalších klíčových živin. 

Začněte s tím, co máte, a osekejte z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny: sladkosti, nekvalitní pečivo, instantní pokrmy, pufované výrobky a ovocné kapsičky. Jedná se o vysoce zpracované potraviny, které jsou veskrze „mrtvé“ a my netušíme nic o původu vstupních surovin natož o cestě, kterou urazily až do svého obalu. Nemluvě o přidaných látkách, které podporují technologickou stránku těchto potravin, ale nijak pozitivně nepřispívají našemu zdraví.

Po revizi jídelníčku můžete začít nenápadně zvyšovat výživnost pokrmů, které už dítě zná. Přidejte třeba vejce nebo vaječné žloutky, kvalitní kolagen, máslo nebo přepuštění máslo ghí. Těmito kroky posunete výživnost jídelníčku svého dítěte na zcela jinou úroveň. Pro začátek je také skvělé začít pravidelně přidávat pomalu tažené masokostní vývary, které lze podávat jen tak místo nápoje nebo je zakomponovat do jakéhokoli dalšího jídla.

Tip pro příznivce rostlinné stravy od WILD & COCO :
Doplňte jídelníček celé rodiny kvalitními suplementy a soustřeďte se zejména na Omega 3 mastné kyseliny. Atrey a Kateřina používají tekuté z mořských řas a dětem je podávají v pomerančovém džusu, který skvěle zamaskuje jejich výraznou chuť.

Jídlo, situace, emoce

Způsobem servírování a nabízení pokrmů pomáháme dítěti s budováním zdravého vztahu k jídlu. Jenže ruku na srdce – kdo z nás může s čistým svědomím říct, že je jeho vlastní vztah k jídlu skutečně v pořádku? 

Velmi důležitý je moment, kdy potraviny svým dětem podáváme. V případě zmíněných kapsiček, sladkostí a pufovaných kukuřičných křupek je to často ve spěchu a vyplývá to z naší potřeby dítě rychle zabavit nebo odvést jeho pozornost od emocí, které zrovna prožívá. 

Schválně se zamyslete, kolikrát jste jídlem chtěli své dítě utěšit od smutku či vzteku, který zrovna prožívalo. Opakováním těchto situací zaséváme pomyslné semínko k emočnímu jedení a preferování k určitých potravin (zejména sladkostí) při prožívání emočního nekomfortu. 

Příklady vhodných svačinek

Buďte vzorem

Pokud si sami jako rodiče neuděláme pořádek ve vlastních prioritách, těžko to můžeme vyžadovat po dítěti. Začít panikařit nad současnou situací nám však nepomůže a nemá cenu začít z nuly na sto prahnout po dokonalosti. Dobrým začátkem je pouhé uvědomění a následně budování kvalitního základu těmito kroky:

  • Vyřaďte ze své domácnosti průmyslově zpracované potraviny
  • Pokud je to pro vás schůdné, nevyhýbejte se živočišným zdrojům, ale dejte si záležet na jejich původu
  • Instantní kaše nahraďte celistvými a kvalitními obilovinami
  • Zařaďte předem namočené luštěniny
  • Rafinované rostlinné tuky nahraďte kvalitními živočišnými a extra panenskými oleji
  • Sladkosti postupně nahrazujte ovocem či domácími dezerty
  • Na pití zvolte čistou vodu nebo kokosovou vodou, vývar či bylinne čaje

Poznámka WILD & COCO:
Ve své kuchyni mějte pouze kvalitní a panenské rostlinné oleje a vyhněte se těm rafinovaným. V naší nabídce najdete tento RAW kokosový olej v BIO kvalitě.

Přátelské střevní bakterie 

I pro malé děti je vhodné v menším množství zařadit nejrůznější fermentované potraviny: kvašenou zeleninu, kvalitní fermentované výrobky z farmářského BIO mléka či BIO kokosu. Pomůžou s budováním silného mikrobiomu, který vzniká v prvních letech života a významně ovlivňuje zdraví po celý zbytek života.

Autorka článku: Jana Soutor Raganová

TIP: Stáhněte si ZDARMA náš e-book pro maminky, ve kterém najdete další tipy na péči o dětský i mateřský mikrobiom.