Zurück

Rituály naší doby: Noc ohňů

Sejít se u ohně, popít, opéct špekáčky, upálit čarodějnici. A za rok zase. O tom je 30. duben na většině vesnic a částečně i ve městech a den pálení čarodějnic je takovou první vlaštovkou letních akcí a festivalů. O čem byly původní oslavy tohoto dne a jak se Vy sami můžete vrátit k jejich hlubšímu smyslu?

Stačí se inspirovat původními tradicemi. Svátek Beltain neboli noc ohňů byl v pohanské kultuře oslavou síly přírody a ní i lásky, partnerství, sexuality a plodnosti. Omamná vůně jara v nás s příchodem května probouzí divokost a radost z života. Příchod křesťanství však tento koncept narušil a vznikl tak “svátek”, který měl za úkol připomínat moc křesťanské víry. Dobu, ve které na hranici končily moudré stařeny a silné ženy, které svými schopnostmi a znalostí léčivých bylin uzdravovaly celé okolí.

Čas na lásku

Oslavy lásky se spojovaly už s posledním dubnovým večerem. Mezi rozkvetlými stromy se daleko od světla ohňů scházeli milenci a často tak vznikl nový život. Na prvního máje se trochu omámení probouzeli na loukách a procházeli napříč rozkvetlými sady zpět k vesnici. Tuto smyslnou a tvořivou energii noci můžete využít k „početí“ nového projektu! S ohněm spalte vše, co Vám brání v jeho uskutečnění a první Máj pak s láskou věnujte docenění toho, co už v životě máte. 

Symboly Noci ohňů

Májka

Dodnes se na českých vesnicích zachovává tradice, při které muži skácí mladou břízu a ženy ji ozdobí věncem se stužkami. Symbolika je krásně čitelná – propojení mužského a ženského principu a oslava jarní plodnosti. Dnes můžeme tento akt vnímat i jako prostor pro harmonizaci obou principů v nás samotných.

Oheň

Neslouží jen k opékání a spalování větví – oheň je symbolem očisty, výživné kreativní energie a jasnosti. Sledování plamenů v nás probouzí hluboký klid a upevňuje pocit bezpečí. V přítomnosti ohně dovolte tělu, ať uvolní nastřádané napětí a to pak odejde spolu s dýmem.

Čarodějnice 

Tuto přezdívku si kdysi vysloužily moudré ženy s léčitelskými schopnostmi. Dnes se k léčivým přírodním zdrojům přirozeně navracíme a ono velkolepé pálení čarodějnic tak dává ještě menší smysl. Ale co si onu „čarodějnici“ propojit s tím temným v sobě sama? Temné stránky jsou součástí jak historie, tak našich osobností. Na ohni je nespálíte, ale můžete je vynést na světlo, zvědomit a přijmout.

Jak slavit?

O samotě

Když nemáte ohniště, zapalte svíčku a zamyslete se nad tím, co se za poslední 4 měsíce událo. Co z toho chcete kultivovat a co naopak pustit? To poslední napište na papír a spalte. Prostor v mysli na „to nové“ Vám pomůže vytvořit třeba tato uvolňující meditace a k oslavě příchodu nových projektů i sil krásně poslouží ceremoniální kakao Elimba.

S rodinou

Při procházce v přírodě, doma nebo u večerního ohně vyzvěte děti k nakreslení 2 obrázků. Na jednom bude to, co se jim v tomto roce podařilo a na druhém to, co naopak nechtějí zažívat nebo opakovat. Sdílejte s nimi také Vy a otevřete společně trápení i radosti, omluvte se za situace, ve kterých Vám „to ujelo“ a vysvětlete proč se tak stalo nebo děje. Večer společně spalte v ohni obrázky nebo vzkazy, na kterých stojí to, čeho se chcete zbavit.

Rituál slavnostně zapijte vodou přímo z kokosového ořechu a místo špekáčků opečte třeba lahodné hráškové medailonky, zeleninové burgery nebo koprové nugetky.

S lidmi

Oslavte 30. duben s projektem Trinity, za kterým stojím spolu s dalšími dvěma blízkými ženami! Pravidelně pořádáme rozmanité rituály a každý rok také Noc ohňů, která se bude konat na nádherné trojmezní bráně v Kolodějích. Čeká nás společné zapálení ohně a úvod do tradic a historie svátku. Následovat bude příprava májky, zpěv lidových písní a rituál. 


Dotkneme se magické síly této noci, kterou pak můžeme využít pro naší prosperitu
do další části kola roku. Zažijte to s námi

Krásnou Noc ohňů a láskyplný 1. máj Vám přeje

Kateřina Rae