Zurück

Fermentované produkty a jejich vliv na imunitu

Pojem fermentace se skloňuje stále více. Mnozí věří, že její účinky dokážou pozitivně ovlivnit zdraví, a studie to potvrzují. Věděli jste však, jak takové fermentované potraviny vznikají a že si je můžete vyrobit i sami doma?

Procesu fermentace se říká také mléčné kvašení, a to proto, že při fermentaci vzniká kyselina mléčná. Při fermentaci dochází k množení zdraví prospěšných bakterií. Už naši prapředkové věděli, že připravit si na zimu kvašené zelí, se jim jednoduše vyplatí. Je totiž významným zdrojem živin, minerálů a vitamínů, zejména pak vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Kvašené zelí taky snižuje únavu a podporuje správnou krvetvorbu, hormonální rovnováhu a čistí organismus.

Dlouhou tradici má pro Slovany rovněž kvašení okurek, které jsou pro zažívání daleko přínosnější než ty zavařované. Vydrží několik měsíců a mohou tak obohatit sortiment fermentovaných produktů ve vaší lednici. Stačí je očistit a naložit do slaného nálevu. O zbytek už se postarají bakterie mléčného kvašení.

Dobrá zpráva je, že fermentovat můžete v podstatě vše, co aktuálně zdobí zahrádky či pulty zelných trhů. Mrkve, cibule, řepy, ředkve, brokolice či květák. Bakterie se na jejich povrchu nachází zcela přirozeně, není třeba nic dodávat. V chladu pak fermentované přebytky ze zahrádky vydrží i několik měsíců. Ideální teplota pro skladování je 5 - 8 stupňů.

Máte rádi Kimchi?

Korejské kvašené Kimchi si získalo oblibu na mnoha místech světa díky své pikantní chuti. K čínskému zelí se totiž přidává chilli a zázvor. Pro ty, kdo ostrou chuť zrovna nemusí jsme vyvinuli svěží obdobu nazvanou Superhuman Flowerchi plnou barev. Obsahuje třeba brokolici, červenou papriku či kukuřici. Superhuman v názvu odkazuje ke kulturám bakterií, které se nám osvědčily při výrobě Cocoguardů a kterými jsme se rozhodli obsah přítomných bakterií v zeleninových fermentech navýšit na aktuálních pětadvacet miliard.

A na závěr jedna studie

Fermentované potraviny slouží jako účinný nástroj k posílení střevní mikroflóry, imunity a snižují také riziko zánětu. Vyplývá to z loňské sedmnáctitýdenní studie, ve které vědci porovnávali změny mikrobiomu u dvou kontrolních skupin. Jedna skupina se stravovala jídlem s vysokým obsahem vlákniny, druhá pak dodržovala dietu s vysokým obsahem fermentovaných potravin.

U skupiny konzumující fermentovaná jídla vědci zaznamenali trvale rostoucí diverzitu mikroflóry a současně úbytek zánětlivých markerů. Markery vypovídají o přítomnosti zánětu, který je v industrializované společnosti v podstatě všudypřítomný.

Zánět, únava, hormonální výkyvy… s tím vším umí pomoct probiotické potraviny. Naším cílem je inspirovat k péči o tělo s radostí a vděčností. A jak toho chceme dosáhnout? Bohatou a dostupnou nabídkou fermentovaných produktů. Víme totiž, že fermentované potraviny je ideální jíst každodenně. Naše produkty skvěle chutnají a současně odvádí nenahraditelnou práci ve střevech. Můžete si je vybrat z naší nabídky, nebo si je vyrobte sami doma

Zdroj: https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)00754-6