Zurück

Alergie, potravinová senzitivita a histaminová intolerance: jak nad nimi vyhrát?

Histamin – životně důležitý i život ohrožující

Histamin je hormon a neurotransmiter (látka, která přirozeně vzniká v organismu a slouží k přenášení vzruchů, tedy informací), jež je nezbytnou součástí našeho imunitního systému a celého těla. Mnoho lidí má však dlouhodobě vyšší hladinu histaminu, než je optimální, což může způsobovat celou řadu obtíží. Tyto obtíže jsou obvykle plíživé a chronické, v extrémních případech a v kombinaci s jinými zdravotními problémy mohou být však dokonce životu nebezpečné.

Trvale zvýšená hladina histaminu může mít vícero různých příčin – od nadměrného příjmu histaminu v potravě přes zvýšenou produkci histaminu organismem až po nedostatečnou aktivitu enzymů, které histamin odbourávají. Histaminová intolerance vzniká ve chvíli, kdy jeho přebytek nedokáže tělo samo vyřešit, a začne to dávat najevo nepříjemnými projevy.

Histaminová intolerance a její příznaky

Histaminová intolerance není doslovnou intolerancí – jedná se o přecitlivělost organismu na příliš vysokou hladinu histaminu, nikoli na histamin obecně.

Mezi nejběžnější příznaky histaminové intolerance patří svědění, ekzémy, vyrážky, sezónní alergie, chronická rýma, bolesti hlavy a menstruační bolesti, otoky, potravinové alergie a intolerance, průjem a potíže s trávením či únava. Zapříčinit může ale i úzkosti, astmatické záchvaty, nízký krevní tlak nebo atypický menstruační cyklus.

U různých osob se histaminová intolerance projevuje zcela odlišně a její příznaky jsou často nespecifické (mohou být zapříčiněny mnoha jinými zdravotními problémy), proto je v mnohých případech komplikované ji odhalit.

Alergie, potravinové senzitivity, histaminová intolerance a jejich souvislost se střevem


Jednou z příčin histaminové intolerance, alergií a potravinových senzitivit může být propustné střevo. Tímto pojmem se označuje nežádoucí stav, při kterém střevní sliznice propouští do krevního řečiště více látek, než by správně měla – nestrávené částečky potravin, bakterie a toxiny. Na takovou situaci tělo reaguje autoimunitní odpovědí, která se může projevit zánětem, vyrážkou, únavou, problémy s trávením, alergií či právě histaminovou intolerancí. Péče o zdraví střev a jejich zahojení tedy může pomoci předejít novým alergiím, intolerancím a dalším obtížím. Snížení hladiny histaminu může zároveň zmírnit projevy již existujících alergií a intolerancí.

Jak odhalit histaminovou intoleranci

Histaminovou intoleranci je možné odhalit několika různými způsoby. Jedním z ukazatelů může být vyšetření krve na aktivitu enzymu, který histamin odbourává, nebo přímo hladiny histaminu v plazmě.

Lékařů, kteří se zaměřují na histaminovou intoleranci a její diagnostiku, je však (nejen) v našich končinách pomálu. Proto často pacientům s nespecifickými příznaky nezbývá nic jiného, než histaminovou intoleranci odpozorovat.

Hlavním krokem je zjistit primární příčinu histaminové intolerance – zatímco u někoho může mít příčinu pouze jednu, u jiného ji může způsobovat více faktorů. Dále je důležité si uvědomit, že při léčbě histaminové intolerance hraje roli podpora celého organismu, změna pouze v jedné oblasti často nestačí.

K rychlé orientaci v mnohých případech stačí konzumace některé z potravin s vysokým obsahem histaminu – pokud se zhorší některý z Vašich příznaků nebo se objeví nový, může to s histaminem souviset. V takovém případě je vhodné vyzkoušet eliminační dietu, při které na nějakou dobu vysadíte takzvané vysokohistaminové potraviny, které hladinu histaminu v těle zvyšují. Pokud se Vám na této dietě uleví, s vysokou pravděpodobností trpíte intolerancí na histamin.

Vyhrajte boj s histaminovou intolerancí


Způsobů, jak ovlivnit hladinu histaminu v těle, je hned několik. Patří mezi ně již zmíněná dieta, při které se vyhnete vysokohistaminovým potravinám, podpoření funkce jater, péče o zdraví střev a snížení propustnosti střeva.

Jednou z cest, jak spolehlivě podpořit zdraví střev, jsou přátelské bakterie, které mají na střeva blahodárné účinky. Některé bakteriální kmeny ve střevech histamin produkují (proto obvykle lidé s histaminovou intolerancí nekonzumují fermentované potraviny), některé se jím ale naopak živí, čímž jeho hladinu účinně snižují. Mezi kmeny, které hladinu histaminu redukují, patří Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus gasseri a Lactobacillus rhamnosus.

Tyto cenné přátelské bakteriální kmeny jsme pro Vás namíchali v ideálním poměru tak, aby harmonizovaly Vaše zažívání a pomohly Vám snížit projevy alergií, potravinových senzitivit či histaminové intolerance. Každá kapsle obsahuje 10 miliard životaschopných bakterií, které Vám pomohou s histaminem bojovat a vyhrát. Třicet kapslí s těmito malými bojovníky najdete zde.

 

FILIP A KATEŘINA: JE MOŽNÉ VYHRÁT NAD ALERGIEMI A POTRAVINOVÝMI INTOLERANCEMI?